| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

Czas pracy po zmianach w Kodeksie pracy

W sierpniu 2013 roku weszła w życie nowelizacja przepisów Działu VI Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy. Wprowadzanie w życie nowych mechanizmów zawsze musi się odbywać za zgodą reprezentacji pracowników. Jakie zmiany w czasie pracy zostały wprowadzone?

Przed wprowadzonymi zmianami przepisy Działu VI k.p. nie zawierały rozwiązania kwestii odpracowywania zwolnienia z pracy w celach osobistych – nie było jasne, czy odpracowywanie czasu, na jaki pracownik został zwolniony, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Nowe przepisy rozwiewają te wątpliwości. Zgodnie z treścią art. 151 §21 Kodeksu pracy świadczenie pracy w celu odpracowania takiego zwolnienia nie jest pracą w godzinach nadliczbowych. 

Zobacz również: Czas pracy - zmiany

Nowe zasady sporządzania harmonogramów

Uregulowaniu uległy zasady sporządzania rozkładów czasu pracy pracowników, czyli tzw. harmonogramów. Według niektórych opinii nowe rozwiązania związują pracodawcom ręce, jednak jednocześnie uelastyczniają one praktykę. Harmonogram może zostać ustalony na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, musi on jednak wynosić co najmniej 1 miesiąc. Rozwiązanie to ma uniemożliwić ustalanie rozkładu czasu pracy w zbyt krótkim czasie, a nawet z dnia na dzień. Można go wprowadzić w formie pisemnej oraz w formie elektronicznej, na czym skorzystają przede wszystkim pracodawcy wielozakładowi. Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom treść rozkładu pracy najpóźniej na tydzień przed okresem, na jaki został on wprowadzony, chyba że jego treść wynika z ustawy, umowy bądź obwieszczenia.

Pewnie grupy pracowników mogą zostać wyłączone z harmonogramu. Będą to przede wszystkim pracownicy, którzy pracują w ruchomym czasie pracy.

Ministerstwo Pracy planuje uruchomienie strony internetowej poświęconej zagadnieniom z zakresu czasu pracy. Ostateczny jej kształt wciąż nie został ustalony, ale jej celem będzie informowanie oraz przedstawienie w sposób przystępny aktualnej regulacji dotyczącej czasu pracy.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Źródło: Konferencja "Wszystko o czasie pracy – stan prawny, problemy, interpretacje po zmianach Działu VI Kodeksu pracy" - 29 kwietnia 2014 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »