| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Jak sporządzać rozkłady i harmonogramy czasu pracy po zmianie przepisów od 23 sierpnia 2013 r.?

Oczywiście w sytuacji nagłych, wymuszających zmiany rozkładów czasu pracy pracowników nie ma możliwości stosowania zasady przekazywania harmonogramu z tygodniowym wyprzedzeniem. W takim przypadku pracodawca powinien jednak zadbać, aby zmodyfikowany harmonogram pracownik otrzymał najpóźniej pod koniec dniówki roboczej poprzedzającej wejście w życie modyfikacji (jeśli jest to możliwe).

Instrukcja ustalania harmonogramu czasu pracy

Poszczególne etapy tworzenia grafiku czasu pracy

Wskazówki

1

2

Krok 1. Ustalanie prawidłowego wymiaru czasu pracy

Planując grafik czasu pracy pracodawca musi w pierwszej kolejności ustalić obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy. Obliczamy go w następujący sposób:

● mnożymy 40 godz. przez liczbę pełnych tygodni występujących w danym okresie rozliczeniowym,

● dodajemy 8 godz. z tytułu każdego dnia przypadającego od poniedziałku do piątku i „wystającego” poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego,

● odejmujemy 8 godz. z tytułu każdego święta, które występuje w innym dniu niż niedziela

Krok 2. Zapewnienie odpoczynków dobowych i tygodniowych

Pracodawca planując grafik czasu pracy musi zapewnić pracownikom 11 godz. nieprzerwanego odpoczynku dobowego w każdej dobie pracowniczej oraz 35 godz. nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

Zapewnienie 11 godzin odpoczynku dobowego nie dotyczy:

● pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy,

● przypadków, gdy konieczne jest prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Pracownikom tym przysługuje równoważny odpoczynek dobowy w dalszej części okresu rozliczeniowego.

Tygodniowy odpoczynek może zostać skrócony do minimum 24 godz. w przypadku:

● pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

● konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

● zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy.

Krok 3. Zapewnienie przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy

Planując pracę należy pamiętać, że pracowników obowiązuje przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Zatem w jednym tygodniu pracownik może pracować np. 6 dni, a w następnym 4 dni, tak aby w całym okresie rozliczeniowym został zachowany przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy.

Krok 4. Zachowanie doby pracowniczej

Pracę należy planować tak, aby pracownik miał zachowaną dobę pracowniczą. Nie może zatem podejmować pracy wcześniej niż po upływie 24 godz. od rozpoczęcia pracy w poprzednim dniu. Wyjątek w tym zakresie dotyczy pracy w ruchomym czasie pracy. Pracownicy pracujący w ruchomym czasie pracy mogą bowiem mieć naruszaną dobę pracowniczą.

Krok 5. Zapewnienie wolnej niedzieli co najmniej raz na 4 tygodnie

Pracownicy, którzy pracują w niedzielę, powinni mieć co czwartą niedzielę wolną od pracy. Trzeba o tym pamiętać planując grafik czasu pracy.

Czytaj także

Aktualizacja: 19.09.2014

Autor:

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor wielu publikacji z tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Sporządzanie rozkładw i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów. /Fot. Fotolia
Sporządzanie rozkładw i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów. /Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »