| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Sporządzanie rozkładów i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja czasu pracy, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r., wprowadziła nowe regulacje dotyczące sporządzania rozkładów i harmonogramów czasu pracy. Obecnie rozkłady trzeba przygotowywać na co najmniej 1 miesiąc okresu rozliczeniowego i przedstawiać je pracownikom najpóźniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Jak sporządzać rozkłady i harmonogramy czasu pracy po zmianie przepisów od 23 sierpnia 2013 r.?

Nowelizacja czasu pracy zawiera bezpośrednie wyłączenia obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy (art. 129 § 4 Kodeksu pracy po nowelizacji). Pracodawca nie będzie miał obowiązku opracowywania rozkładu czasu pracy, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia lub z umowy o pracę,
  • pracownik jest zatrudniony w zadaniowym systemie czasu pracy,
  • na pisemny wniosek pracownika stosuje się dla niego ruchomy czas pracy,
  • pracownik na swój wniosek pracuje w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

Przez pojęcie „prawo pracy” należy w tym przypadku rozumieć przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw oraz aktów wykonawczych określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia przepisów wewnątrzzakładowych (układy zbiorowe pracy, regulaminy, porozumienia zbiorowe).

Z układu zbiorowego pracy wynika, że praca odbywa się w firmie w godzinach od 7.00 do 15.00. Ponieważ układ zbiorowy jest przepisem prawa pracy, pracodawca nie będzie miał obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy.

Mały pracodawca prowadzący sklep nieobjęty układem zbiorowym, który nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy, w umowach o pracę stosuje zapis: „praca odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00”. W omawianym przypadku stosowanie sztywnego, wynikającego z umowy o pracę rozkładu czasu pracy powoduje brak obowiązku opracowywania oddzielnych harmonogramów indywidualnych.

Stosowanie ruchomego czasu pracy zwalania z obowiązku sporządzania harmonogramów czasu pracy tylko wówczas, gdy jest on wprowadzony na wniosek pracownika, a nie z inicjatywy pracodawcy. Ruchomy czas pracy, ustalony na wniosek pracownika, może mieć dwie formy:

  • rozkład czasu pracy przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy,
  • rozkład czasu pracy przewiduje możliwość stosowania przedziałów czasu, w ramach którego pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy.

Pracodawca zastosował na wniosek pracownika ruchomy czas pracy. Zakład pracy funkcjonuje w godzinach od 7.00 do 20.00. Pracownik sam decyduje, o jakiej godzinie rozpocznie pracę (godziną graniczną jest godz. 12.00 zakładając, że pracownik jest zatrudniony na pełny etat). Uwzględniając fakt, że godziny rozpoczynania i kończenia pracy mogą być różne, uzależnione od prywatnych preferencji pracownika, nie jest możliwe opracowanie harmonogramu, który co do zasady powinien wskazywać z wyprzedzeniem konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, a nie wskazywać przedziału czasu, w ramach którego pracownik powinien świadczyć pracę.

Czytaj także

Aktualizacja: 19.09.2014

Autor:

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor wielu publikacji z tej tematyki

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Sporządzanie rozkładw i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów. /Fot. Fotolia
Sporządzanie rozkładw i harmonogramów czasu pracy po zmianie przepisów. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »