REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany w czasie pracy. /Fot. Fotolia
Zmiany w czasie pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w czasie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Wprowadziły dłuższe, 12-miesięczne, okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz obowiązek tworzenia szczegółowych harmonogramów czasu pracy.

Dnia 8 sierpnia 2013 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw zmiany w Kodeksie pracy dotyczące czasu pracy. Po 14 dniach czyli 23 sierpnia 2013 r. weszły w życie. Wprowadziły elastyczny czas pracy. Co dokładnie uległo zmianie?

Autopromocja

Ogólne normy czasu pracy

Zmianie nie uległy ogólne normy czasu pracy z art. 129 §1 Kodeksu pracy, zgodnie z którymi czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. O wyjątkach stanowią art. 135–138, 143 i 144 Kodeksu pracy. Natomiast tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Polecamy również serwis: Urlopy

Długie, 12-miesięczne, okresy rozliczeniowe

Nowelizacja przewiduje możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy. W świetle art. 129 § 2 Kodeksu pracy w każdym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy może być przedłużony maksymalnie do 12 miesięcy. Należy przy tym zachowywać ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Co istotne, przedłużenie okresu rozliczeniowego może nastąpić tylko wówczas, gdy jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego uzależnione jest od porozumienia ze związkami zawodowymi bądź przedstawicielami pracowników wybranymi przez załogę w trybie przyjętym w danym zakładzie pracy – dotyczy to tylko tych firm w których nie ma organizacji związkowej.

Dłuższe okresy rozliczeniowe mają na celu lepsze dostosowanie pracy w danym zakładzie pracy do potrzeb pracodawcy. Dla przykładu w okresach o większej liczbie zamówień klientów pracownicy będą mogli pracować dłuższej, co w okresach mniej intensywnych zostanie im zrekompensowane dłuższym odpoczynkiem. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, których działanie jest ściśle związane z sezonowością. Może uchronić pracowników od zwolnień związanych z likwidacją stanowisk pracy.
Wprowadzenie 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych jest szeroko krytykowane w doktrynie. Szczególnie silnie reaguje strona pracownicza. Jest przekonana, że zmiany wpłyną negatywnie na słabszą stronę stosunku pracy. Związki zawodowe uważają, że nowelizacja daje podstawy do nadużyć ze strony pracodawców i redukuje sytuacje, w których pracownicy będą mieli prawo do wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zobacz również: Elastyczny czas pracy - zmiany w prawie pracy

Brak obowiązku wykonywania pracy – minimalne wynagrodzenie za pracę

Co dzieje się w sytuacji, gdy pracodawca ma mniejsze zapotrzebowanie na produkcję i pracownik przez pewien okres czasu pracuje dużo mniej niż zwykle lub wcale? Jeżeli w konkretnym miesiącu rozkład czasu pracy przewiduje, że pracownik nie ma obowiązku wykonywania swoich obowiązków, otrzyma wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie odrębnych przepisów. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy wysokość tego wynagrodzenia ustala się, pomniejszając proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Wspomniany przepis chroni pracownika przed pozostaniem bez środków do życia poza sezonem.

Harmonogramy czasu pracy

Nowelizacja nakłada na pracodawców obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy w ściśle określonych terminach. Rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia, o którym mowa w art. 150 § 1 Kodeksu pracy albo z umowy o pracę,
  • zatrudnionych w zadaniowym czasie pracy,
  • zatrudnionych w ruchomym czasie pracy na podstawie swojego wniosku,
  • zatrudnionych na podstawie swojego wniosku w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Ruchomy czas pracy

Zgodnie z nowelizacją rozkład czasu pracy może przewidywać rozpoczynanie pracy o różnych godzinach. Może również określać przedział czasu, w którym należy rozpocząć pracę w danym dniu. Wówczas pracownik sam decyduje o dokładnej godzinie rozpoczęcia pracy. Pozwala to na dostosowanie godziny rozpoczęcia pracy do potrzeb danej osoby. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla rodziców z dziećmi w wieku szkolnym, które rozpoczynają naukę o różnych godzinach.

Dotychczas podobne rozwiązania były stosowane, ale wiązały się z ewentualnym obowiązkiem wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Działo się tak, gdy pracownik rozpoczynał kolejny dzień pracy w trakcie trwania poprzedniej doby pracowniczej. Na podstawie nowych przepisów ponowne wykonywanie pracy w trybie ruchomego czasu pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Pracodawca musi pamiętać, że wykonywanie pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku (pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku – art. 132-133 Kodeksu pracy).

Zobacz również: Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. z 2013, poz. 896)

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA