| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego

Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego?

Liczba godzin przepracowanych i liczba godzin obowiązujących pracownika do przepracowania nie wpływa na sposób uzupełniania wynagrodzenia wliczanego do podstawy wymiaru zasiłku.

Uzupełnianie wynagrodzenia stałego

Gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne stałe, to aby je uzupełnić, należy przyjąć wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy (art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Stałym wynagrodzeniem, w rozumieniu przepisów ustawy zasiłkowej, jest zarówno wynagrodzenie określone w umowie o pracę w stałej stawce miesięcznej (wynagrodzenie ryczałtowe), jak i wynagrodzenie określone w stawce godzinowej. Występujące w przypadku stawki godzinowej nieznaczne wahania wysokości wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach, wynikające ze sposobu rozliczania czasu pracy oraz z różnicy w liczbie przepracowanych godzin w poszczególnych miesiącach, nie zmieniają charakteru tego wynagrodzenia. Aby ustalić wysokość uzupełnionego wynagrodzenia określonego stawką godzinową, należy pomnożyć stawkę godzinową przez liczbę godzin obowiązujących pracownika do przepracowania w miesiącu, który wymaga uzupełnienia.

Polecamy również: Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Uzupełnianie wynagrodzenia zmiennego

Wynagrodzenie zmienne podlegające uzupełnieniu to wynagrodzenie prowizyjne, akordowe oraz zmienne premie lub dodatki pomniejszane za czas absencji chorobowej w sposób proporcjonalny. Aby ustalić wysokość uzupełnionego zmiennego wynagrodzenia miesięcznego, należy:

  • podzielić wynagrodzenie osiągnięte za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek przepracować w danym miesiącu – jeżeli przepracował choćby 1 dzień w tym miesiącu,
  • przyjąć kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłaconej za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy w zakładzie pracy, w którym jest zatrudniony pracownik – jeżeli nie osiągnął on żadnego wynagrodzenia (ten sposób uzupełniania należy stosować wtedy, gdy pracownik stał się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu zatrudniania, otrzymuje wynagrodzenie zmienne i nie przepracował ani jednego dnia).

Uzupełnianie a system czasu pracy

Wskazane sposoby uzupełniania wynagrodzenia należy stosować bez względu na system i rozkład czasu pracy obowiązujący pracownika. Bez znaczenia dla sposobu uzupełniania jest zatem to, czy pracownik pracuje w podstawowym czy np. w równoważnym systemie czasu pracy.

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji z tej tematyki, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym, wykładowca

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »