| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Ruchomy czas pracy

Nowelizacja wprowadza również możliwość stosowania przez pracodawców ruchomego czasu pracy. W ruchomym czasie pracy rozkład czasu pracy może przewidywać:

  • różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy,
  • przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

Praca w ruchomym czasie pracy może naruszać dobę pracowniczą.

Przykład: Pracodawca, u którego wprowadzono ruchomy czas pracy, ustalił pracownikowi następujący harmonogram czasu pracy:

Dni pracy

Godziny pracy

Liczba przepracowanych godzin

Poniedziałek

9.30-17.30

8 godz.

Wtorek

8.30-16.30

8 godz.

Środa

8.00-16.00

8 godz.

Czwartek

10.00-18.00

8 godz.

Piątek

8.00-16.00

8 godz.

Sobota

wolne

-

Niedziela

wolne

-

Taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy - ani we wtorek ani w środę i piątek wykonywanie pracy po raz drugi w tej samej dobie pracowniczej nie będzie uznane za pracę nadliczbową (pod warunkiem, że na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi albo z przedstawicielami załogi został wprowadzony ruchomy czas pracy).

Ruchomy czas pracy wprowadza się na takich samych zasadach jak wydłużone okresy rozliczeniowe. Ponadto może zostać on wprowadzony na pisemny wniosek pracownika.

Inne zmiany

Pracodawcy będą mieli możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy także w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników (obecnie jest to możliwe tylko w układzie zbiorowym pracy).

Nowelizacja wprowadza również zasadę, że pracą w godzinach nadliczbowych nie będzie odpracowanie przez pracownika zwolnienia od pracy udzielonego pracownikowi na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Takie odpracowanie nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Podstawa prawna:

ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (ustawa oczekuje obecnie na podpis prezydenta)

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »