| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.

Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.

Pracodawca odpowiada za prawidłową organizację pracy i ustalenie grafików czasu pracy. Poprawne określenie tych elementów wymaga znajomości kilku wskaźników, m.in. wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Uwaga na święto Trzech Króli

Mimo że Trybunał orzekł, że art. 130 § 21 k.p. jest niekonstytucyjny, nie wycofano się z 6 stycznia jako dnia wolnego od pracy.

Wątpliwości pojawiły się w związku z tym, że art. 130 § 21 k.p. miał być niejako kompromisem w związku z przywróceniem 6 stycznia jako dnia wolnego od pracy. Trybunał Konstytucyjny nie zmienił jednak przepisów, na mocy których dzień Trzech Króli jest świętem państwowym. W związku z tym jest to wciąż dzień wolny od pracy.

Wykonywanie obowiązków 6 stycznia będzie skutkowało obowiązkiem udzielenia innego dnia wolnego od pracy, a jeżeli nie jest to możliwe – zapłatą wynagrodzenia i 100% dodatku za każdą godzinę pracy.

Współczynnik urlopowy

Po nowelizacji przepisów w 2011 r. pracodawcy mieli problem z wyliczaniem współczynnika urlopowego. Jest on bowiem ściśle związany z liczbą dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Uchylony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego art. 130 § 21 k.p. przewidywał, że w sytuacji gdy święto wypadnie w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. W związku z tym pracodawca mógł wyznaczać dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w święto, a wtedy zmieniała się liczba dni, które należało brać pod uwagę wyliczając współczynnik urlopowy. Ponadto, jeżeli pracodawca miał w zakładzie pracy różnie wyznaczone takie dni, mogło się okazać, że współczynnik urlopowy będzie inny dla poszczególnych podwładnych.

Niemniej jednak po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma już takiego problemu.

Współczynnik urlopowy oblicza się, odejmując od ogólnej liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, a następnie dzieląc uzyskany w rezultacie tych działań wynik przez 12.

PRZYKŁAD

Rok 2013 ma 365 dni. Składają się na nie m.in.:

  • 52 niedziele,
  • 52 soboty (dni harmonogramowo wolne wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) oraz
  • 10 dni świątecznych wpływających na wymiar czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »