| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Czy można z góry udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Zdarza się, że w drugiej połowie miesiąca, ze względu na harmonogram dostaw towarów do naszego zakładu, musimy zatrudniać pracowników w godzinach nadliczbowych. Czy za tę nadliczbową pracę możemy wcześniej – w pierwszej połowie miesiąca – oddać pracownikom czas wolny? Pracownicy pracują w podstawowym systemie czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym.

WAŻNE!

W równoważnym systemie czasu pracy pracownicy mogą wykonywać pracę powyżej 8 godzin na dobę.

Jeżeli zatrudniali Państwo pracowników w godzinach nadliczbowych, należy im się w zamian odpowiednie wynagrodzenie albo czas wolny. Można zatem, na pisemny wniosek pracownika, udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy (art. 1512 § 1 Kodeksu pracy). Oznacza to, że za każdą przepracowaną nadgodzinę udziela się 1 godziny czasu wolnego od pracy. Wniosek pracownika o czas wolny w zamian za nadgodziny powinien z góry wskazywać termin, w którym ten czas będzie wykorzystany. W takim przypadku czas wolny może zostać udzielony pracownikowi w następnym okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik wskaże taki termin.

Można także udzielić czasu wolnego od pracy bez wniosku pracownika, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Jednak nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli czas wolny za godziny nadliczbowe jest oddawany bez wniosku pracownika, wtedy zakład wyznacza dni, w których pracownik ma odebrać wypracowane godziny. W takim przypadku jednak za 1 nadgodzinę należy oddać 1,5 godziny wolnego czasu (w stosunku 1 do 1,5), w tym samym okresie rozliczeniowym.

Najkorzystniej więc będzie, jeżeli sam pracownik wystąpi z wnioskiem o odbiór czasu wolnego.

Należy pamiętać, że w przypadku rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym należy wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie (bez dodatku 50% lub 100% za pracę w godzinach nadliczbowych). Z kolei za nadgodziny średniotygodniowe (np. praca w wolne soboty) przysługuje tylko dzień wolny. Za pracę w tym dniu przysługuje odbiór wolnego dnia do końca okresu rozliczeniowego. Dodatki wypłaca się tylko wówczas, gdy odbiór czasu wolnego jest niemożliwy, np. gdy pracownik pracował w ostatnim wolnym dniu w okresie rozliczeniowym albo gdy pracownik z powodu choroby nie był w pracy do końca okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Pracownice działu księgowości pracują po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Główna księgowa poleciła swoim podwładnym pracę w wolną sobotę. Eliza E. pracowała w tym dniu 6 godzin, a Justyna J. i Agnieszka A. po 4 godziny. Główna księgowa poleciła pracownicom wykorzystanie dnia wolnego w następnym tygodniu w piątek, który był ostatnim roboczym dniem miesiąca. Eliza E. jednak zachorowała i nie mogła wykorzystać dnia wolnego. Zakład zapłacił więc jej wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem za 6 godzin pracy. Justyna J. wzięła na piątek urlop na żądanie i również nie mogła skorzystać z dnia wolnego, otrzymała więc za 4 godziny wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Agnieszka A. natomiast wykorzystała cały wolny dzień w piątek i otrzymała dodatkowe, ale bez dodatku, wynagrodzenie za 4 godziny pracy. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 81 § 1, art. 135 § 2, art. 151 § 1, art. 1511–2 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »