| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

Od 8 października br. zmieniły się zasady ustalania wymiaru czasu pracy. W związku z tym wymiar czasu pracy na grudzień powinni Państwo ustalić w następujący sposób:

  • pomnożyć pełne tygodnie pracy przypadające w grudniu br. przez 40 godz.:

4 tyg. x 40 godz. = 160 godz.

pomnożyć 8 godzin przez liczbę dni wystających poza pełne tygodnie pracy przypadające od poniedziałku do piątku (w grudniu jest jeden taki dzień: 31 grudnia) i dodać do uzyskanej powyżej liczby godzin:

1 dzień x 8 godz. = 8 godz.

160 godz. + 8 godz. = 168 godz.

  • ustaloną w ten sposób liczbę godzin należy obniżyć o iloczyn 8 godz. i świąt przypadających w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziela (w grudniu są 2 takie święta: 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie):

168 godz. – 2 x 8 godz. = 152 godz.

Ponieważ w przypadku Państwa pracowników, dla których dniami wolnymi są wtorki i czwartki, liczba dni roboczych wynikająca z grafiku (21 dni) jest wyższa niż liczba dni roboczych wynikająca z wymiaru czasu pracy (19 dni), są Państwo zobowiązani do wskazania tym pracownikom dodatkowych 2 dni wolnych. Ogólny wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy nie może być bowiem wyższy od ogólnie obowiązującego dla wszystkich pracowników wymiaru czasu pracy obliczonego w przedstawiony powyżej sposób.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownika w równoważnym systemie czasu pracy w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (W5) został dla tego pracownika wyznaczony na wtorki (18 i 25 grudnia) i czwartki (6 i 13 grudnia). W grudniu br. występują 2 święta przypadające w innym dniu niż niedziela. Wymiar czasu pracy w grudniu wynosi zatem:

(40 x 4 tyg.) + (1 dzień x 8 godz.) – (2 dni x 8 godz.) = 152 godz.

152 godz. : 8 godz. = 19 dni

Liczba dni pracy wynikająca z grafiku w grudniu 2012 r. wynosi 21 i nie pokrywa się z liczbą dni wynikającą z wymiaru czasu pracy, która wynosi 19 dni. W związku z tym pracodawca będzie miał obowiązek wyznaczyć pracownikowi 2 dodatkowe dni wolne od pracy. Grafik takiego pracownika na grudzień br. może wyglądać następująco:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »