| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych

Czy dopuszczalne jest planowanie pracy w godzinach ponadwymiarowych

Zatrudniliśmy kilku pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) w podstawowym systemie czasu pracy. Z reguły pracownicy ci świadczą pracę po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. W związku ze zmianami organizacyjnymi (otwieramy nowy oddział firmy) konieczne będzie zatrudnianie tych pracowników przez najbliższe miesiące w wymiarze 7 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Nie chcemy zmieniać pracownikom wymiaru etatów, gdyż jest to niezasadne ze względu na nasze krótkoterminowe potrzeby. Czy możemy zaplanować im w harmonogramach czasu pracy pracę w godzinach przekraczających wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę?

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu. Pracuje po 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Pracodawca zaplanował mu pracę przez 1 miesiąc w wymiarze 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. W tym okresie pracodawca przewiduje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na usługi firmy. Pracownik korzystał przez 3 dni z urlopu na żądanie w okresie, gdy miał zaplanowaną pracę po 7 godzin dziennie. Pracodawca odpisał mu z puli urlopowej 21 godzin (3 dni x 7 godzin). Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe, ponieważ wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zostanie faktycznie zmniejszony. Wymiar urlopu pracownika jest bowiem ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Pracownikowi pracującemu na 1/2 etatu przysługuje zatem 80 godzin (20 dni x 1/2 etatu = 10 dni, 10 dni x 8 godz. = 80 godz.) lub 104 godziny urlopu (26 dni x 1/2 etatu = 13 dni, 13 dni x 8 godz. = 104 godz.) w zależności od tego, czy ma prawo do 20 dni czy 26 dni urlopu. Jeżeli będzie pracował ponad 1/2 etatu, to wtedy szybciej niż powinien wyczerpie wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

W przedstawionej sytuacji rozwiązaniem może być dla Państwa zmiana na potrzebny czas wymiaru etatów pracowników. Można sporządzić dla pracowników aneksy do umów o pracę, w których zmienią im Państwo wymiar czasu pracy z 1/2 etatu na 7/8 etatu, np. w okresie od 1 października do 31 grudnia 2012 r. Później pracownicy automatycznie od 1 stycznia 2013 r. powrócą do swojego dotychczasowego wymiaru etatu, czyli 1/2 etatu.

Dodatkowo zaplanowane godziny ponadwymiarowe, jeśli nie przekraczają dobowych i tygodniowych norm czasu pracy wynikających z powszechnych przepisów prawa pracy, nie będą stanowiły pracy w godzinach nadliczbowych.

Przepisy prawa pracy nie nakładają wprost na pracodawców obowiązku tworzenia harmonogramów czasu pracy. Uznaje się jednak, że jeżeli pracownik będzie zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy lub na zmiany, niezbędne będzie planowanie jego godzin pracy. W celu zaplanowania czasu pracy na dany okres rozliczeniowy, w pierwszej kolejności należy obliczyć wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania i łączną liczbę dni roboczych, przez które pracownik może pozostawać do dyspozycji pracodawcy w tym okresie (art. 130 i art. 138 § 3 Kodeksu pracy). Obliczony wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym pozwala na sporządzenie harmonogramu czasu pracy i jednocześnie określa liczbę godzin pracy, jaka powinna zostać ujęta w harmonogramie czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 130, art. 138 § 3 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »