| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?

Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?

Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?

Jeżeli mamy do czynienia ze stałym, regularnym wykonywaniem podobnych zadań, można je ustalić w treści umowy o pracę. Wtedy nie trzeba ich zlecać każdorazowo pracownikowi. Kodeks pracy nie narzuca obecnie obowiązku wprowadzania tego systemu czasu pracy i warunków związanych z jego wykonywaniem w umowach o pracę. Nie możemy zatem ograniczać możliwości organizacyjnych pracodawcy przez wprowadzenie odpowiednich zmian w treści już zawartych umów bądź wprowadzanie odpowiednich zapisów do zawieranych umów w zakresie wykonywania pracy w systemie zadaniowym. Każda zmiana takich postanowień wymagałaby bowiem zgody pracownika lub wręczenia mu wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Sprawa bardziej komplikuje się wówczas, gdy rodzaj zadań ulega zmianom. Konkretne zadania muszą być związane z rodzajem pracy wskazanym w treści umowy o pracę. Dobrze byłoby, gdyby pracodawca ustalił zwłaszcza w takich sytuacjach podstawowe zasady związane z wykonywanymi zadaniami, przede wszystkim minimalny okres, na jaki mają zostać zaplanowane (np. w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy).

W uzasadnieniu wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 117/06, M.P.Pr. 2007/4/198) Sąd Najwyższy wskazał, że w celu skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy wymagane jest skonkretyzowanie zadań pracownika, przy czym chodzi tu nie tylko o zadanie realizowane w danym momencie, lecz także o zadanie realizowane w przyszłości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »