| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?

Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?

Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?

Jeżeli mamy do czynienia ze stałym, regularnym wykonywaniem podobnych zadań, można je ustalić w treści umowy o pracę. Wtedy nie trzeba ich zlecać każdorazowo pracownikowi. Kodeks pracy nie narzuca obecnie obowiązku wprowadzania tego systemu czasu pracy i warunków związanych z jego wykonywaniem w umowach o pracę. Nie możemy zatem ograniczać możliwości organizacyjnych pracodawcy przez wprowadzenie odpowiednich zmian w treści już zawartych umów bądź wprowadzanie odpowiednich zapisów do zawieranych umów w zakresie wykonywania pracy w systemie zadaniowym. Każda zmiana takich postanowień wymagałaby bowiem zgody pracownika lub wręczenia mu wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Sprawa bardziej komplikuje się wówczas, gdy rodzaj zadań ulega zmianom. Konkretne zadania muszą być związane z rodzajem pracy wskazanym w treści umowy o pracę. Dobrze byłoby, gdyby pracodawca ustalił zwłaszcza w takich sytuacjach podstawowe zasady związane z wykonywanymi zadaniami, przede wszystkim minimalny okres, na jaki mają zostać zaplanowane (np. w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy).

W uzasadnieniu wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 117/06, M.P.Pr. 2007/4/198) Sąd Najwyższy wskazał, że w celu skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy wymagane jest skonkretyzowanie zadań pracownika, przy czym chodzi tu nie tylko o zadanie realizowane w danym momencie, lecz także o zadanie realizowane w przyszłości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »