| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > System skróconego tygodnia czasu pracy

System skróconego tygodnia czasu pracy

W podstawowym systemie czasu pracy norma czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie. Jednak w niektórych systemach norma ta może być zwiększona do 12 godzin, np. w przypadku zastosowania systemu skróconego tygodnia czasu pracy.

Skrócony tydzień pracy tylko na wniosek pracownika

System skróconego tygodnia pracy może być stosowany w stosunku do pracownika, który wystąpił w tej sprawie do pracodawcy z pisemnym wnioskiem (art. 143 k.p.). Wniosek taki nie wymaga uzasadnienia oraz nie jest dla pracodawcy wiążący. Jak się wydaje, pracownik powinien we wniosku wskazać także, w jakie dni tygodnia i przez ile godzin na dobę chciałby wykonywać pracę (choć nie wynika to wprost z przepisów).

Przykład

Tanie linie lotnicze zatrudniają pilotów i stewardesy, w stosunku do których nie ma potrzeby świadczenia pracy 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Pracodawca uznał więc, że wprowadzi dla nich system skróconego tygodnia pracy. Takie rozwiązanie nie jest możliwe, pracownicy nie wystąpili bowiem do pracodawcy ze stosownym wnioskiem w tej sprawie, a pracodawca samodzielnie nie może ustalić pracownikowi takiego systemu czasu pracy.

Skrócony tydzień pracy określony w umowie o pracę

Co do zasady organizacja czasu pracy należy do pracodawcy i pracownik nie ma wpływu na to, w jakim systemie czasu pracy będzie ją świadczył. Pracodawca może stosować poszczególne systemy czasu pracy na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych (układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub obwieszczenia). Wyjątkiem od tej zasady jest m.in. system skróconego tygodnia pracy, który może być stosowany na podstawie umowy o pracę (art. 150 § 3 k.p.).

Wprawdzie z art. 29 § 1 k.p. wynika, że w umowie o pracę określa się przede wszystkim warunki pracy i płacy (np. rodzaj pracy, miejsce pracy, wymiar czasu pracy, pensję) i z zasady nie określa się systemu czasu pracy, w jakim pracownik będzie świadczył pracę, to w przypadku zastosowania skróconego tygodnia pracy strony określają to w umowie. W takim przypadku system ten może zostać zmieniony tylko na mocy porozumienia zmieniającego umowę o pracę w tym zakresie lub przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy na podstawie art. 42 § 1–3 k.p.

Ograniczenia

Warto przypomnieć, że nie każdy pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o wykonywanie pracy w systemie skróconego tygodnia pracy.

Przepisy wprowadzają ograniczenia w zatrudnianiu pewnych grup pracowników w tym systemie (art. 148 k.p.). Dotyczy to:

  • pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowi,
  • pracownic w ciąży,
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, bez ich zgody.

Przykład

Pracownica wychowująca 3-letniego syna wystąpiła do pracodawcy o zastosowanie skróconego tygodnia pracy, jednocześnie wyrażając zgodę na pracę ponad 8 godzin w dobie pracowniczej. Pracodawca nie uwzględnił jej wniosku, wiedział, że pracownica jest w ciąży z drugim dzieckiem (korzystała ze zwolnień lekarskich z kodem B). Wobec pracownic ciężarnych obowiązuje bezwzględny zakaz pracy ponad 8 godzin dziennie, co w praktyce uniemożliwia wykonywanie pracy w skróconym tygodniu pracy z pełnym wykorzystaniem obowiązującego ją wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 129, 130, 143, 148, 150 § 3, art. 151 § 1, art. 15110 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »