| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Wejście w życie zmian regulaminu pracy

Zmiany w regulaminie pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania tych zmian do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 Kodeksu pracy). Regulamin pracy wchodzi w życie nawet wtedy, gdy pewne uprawnienia pracownika dotyczące porządku i organizacji pracy zostały określone w umowie o pracę, ale nowe postanowienia regulaminu są dla pracownika korzystniejsze. Wówczas postanowienia umowy stają się nieważne, a zamiast nich stosuje się korzystniejsze postanowienie regulaminu pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli postanowienia umowy o pracę są dla pracownika korzystniejsze niż postanowienia regulaminu pracy, do pracownika stosujemy postanowienia umowy o pracę.

Zmiana regulaminu a konieczność zmian w umowach o pracę

Jeżeli pracodawca wprowadza nowy okres rozliczeniowy, to należy rozważyć, czy przedłożyć pracownikom z tego powodu wypowiedzenia zmieniające. Pracodawca będzie musiał dokonać zmian umów o pracę, jeżeli w umowach tych został ustalony okres rozliczeniowy. Ponieważ nie ma obowiązku ustalania okresów rozliczeniowych w umowach o pracę, lecz w przepisach wewnątrzzakładowych, w praktyce takie przypadki będą sporadyczne.

Wątpliwości dotyczące zmian umów o pracę mogą pojawić się, jeżeli okres rozliczeniowy nie został zawarty w ich treści oraz zmiana okresu rozliczeniowego będzie zmianą niekorzystną dla pracownika. Zgodnie z dominującym poglądem w tym zakresie, w takim przypadku zmiana umowy o pracę nie będzie konieczna. Przepisy nie nakazują bowiem w takiej sytuacji dokonywania zmiany umowy o pracę (w przeciwieństwie do zmian przeprowadzanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy). Ponadto jeżeli okres rozliczeniowy nie jest ustalony w umowie o pracę, to trudno zmieniać tę umowę. Można jednak spotkać pogląd, że w takim przypadku wypowiedzenie zmieniające będzie konieczne. Takie stanowisko wynika z tego, że dochodzi do pogorszenia warunków pracy pracownika. Bezpieczniej dla pracodawcy będzie jednak złożyć mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy, kiedy zmiana okresu rozliczeniowego jest ewidentnie niekorzystna dla pracownika.

Limit godzin nadliczbowych

Limit 150 godzin nadliczbowych, jakie może przepracować pracownik, jest limitem rocznym, dotyczącym danego roku kalendarzowego (art. 151 § 3 Kodeksu pracy). Praca nadliczbowa, do której doszło w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy, jest rozliczana na koniec miesiąca, w którym wystąpiła. Inaczej jest w przypadku pracy nadliczbowej, do której doszło w wyniku przekroczenia normy średniotygodniowej. Przy dłuższych okresach rozliczeniowych niż 1 miesiąc, czyli np. 2- lub 3-miesięcznych, stwierdzenie faktu wystąpienia nadgodzin średniotygodniowych następuje na koniec okresu rozliczeniowego. Zatem w razie ustalenia okresu rozliczeniowego obejmującego przełom roku, np. październik–styczeń, może dojść do sytuacji, że nadgodziny wypracowane w poprzednim roku kalendarzowym zostaną zaliczone do limitu godzin nadliczbowych nowego roku kalendarzowego. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 42, art. 45, art. 104–1042, art. 129, art. 150, art. 151 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »