| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Wejście w życie zmian regulaminu pracy

Zmiany w regulaminie pracy wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od podania tych zmian do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 Kodeksu pracy). Regulamin pracy wchodzi w życie nawet wtedy, gdy pewne uprawnienia pracownika dotyczące porządku i organizacji pracy zostały określone w umowie o pracę, ale nowe postanowienia regulaminu są dla pracownika korzystniejsze. Wówczas postanowienia umowy stają się nieważne, a zamiast nich stosuje się korzystniejsze postanowienie regulaminu pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli postanowienia umowy o pracę są dla pracownika korzystniejsze niż postanowienia regulaminu pracy, do pracownika stosujemy postanowienia umowy o pracę.

Zmiana regulaminu a konieczność zmian w umowach o pracę

Jeżeli pracodawca wprowadza nowy okres rozliczeniowy, to należy rozważyć, czy przedłożyć pracownikom z tego powodu wypowiedzenia zmieniające. Pracodawca będzie musiał dokonać zmian umów o pracę, jeżeli w umowach tych został ustalony okres rozliczeniowy. Ponieważ nie ma obowiązku ustalania okresów rozliczeniowych w umowach o pracę, lecz w przepisach wewnątrzzakładowych, w praktyce takie przypadki będą sporadyczne.

Wątpliwości dotyczące zmian umów o pracę mogą pojawić się, jeżeli okres rozliczeniowy nie został zawarty w ich treści oraz zmiana okresu rozliczeniowego będzie zmianą niekorzystną dla pracownika. Zgodnie z dominującym poglądem w tym zakresie, w takim przypadku zmiana umowy o pracę nie będzie konieczna. Przepisy nie nakazują bowiem w takiej sytuacji dokonywania zmiany umowy o pracę (w przeciwieństwie do zmian przeprowadzanych w regulaminie wynagradzania lub układzie zbiorowym pracy). Ponadto jeżeli okres rozliczeniowy nie jest ustalony w umowie o pracę, to trudno zmieniać tę umowę. Można jednak spotkać pogląd, że w takim przypadku wypowiedzenie zmieniające będzie konieczne. Takie stanowisko wynika z tego, że dochodzi do pogorszenia warunków pracy pracownika. Bezpieczniej dla pracodawcy będzie jednak złożyć mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy, kiedy zmiana okresu rozliczeniowego jest ewidentnie niekorzystna dla pracownika.

Limit godzin nadliczbowych

Limit 150 godzin nadliczbowych, jakie może przepracować pracownik, jest limitem rocznym, dotyczącym danego roku kalendarzowego (art. 151 § 3 Kodeksu pracy). Praca nadliczbowa, do której doszło w wyniku przekroczenia dobowej normy czasu pracy, jest rozliczana na koniec miesiąca, w którym wystąpiła. Inaczej jest w przypadku pracy nadliczbowej, do której doszło w wyniku przekroczenia normy średniotygodniowej. Przy dłuższych okresach rozliczeniowych niż 1 miesiąc, czyli np. 2- lub 3-miesięcznych, stwierdzenie faktu wystąpienia nadgodzin średniotygodniowych następuje na koniec okresu rozliczeniowego. Zatem w razie ustalenia okresu rozliczeniowego obejmującego przełom roku, np. październik–styczeń, może dojść do sytuacji, że nadgodziny wypracowane w poprzednim roku kalendarzowym zostaną zaliczone do limitu godzin nadliczbowych nowego roku kalendarzowego. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 42, art. 45, art. 104–1042, art. 129, art. 150, art. 151 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »