| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

Jak dokonać zmiany okresów rozliczeniowych

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który trwa od 1 stycznia do 31 marca 2012 r. Chcemy wprowadzić zmianę do regulamin pracy, w którym sposób liczenia okresu rozliczeniowego zostanie ustalony jako: luty–kwiecień, maj–lipiec, sierpień–październik, listopad–styczeń. Jakie rozwiązanie dotyczące okresu rozliczeniowego zastosować w kwietniu br.? Jaki wpływ na sposób liczenia rocznego limitu godzin nadliczbowych ma wprowadzenie okresów rozliczeniowych na przełomie roku (tak jak w zaplanowanym nowym regulaminie)?

Zmiany w regulaminie pracy dotyczące okresów rozliczeniowych

System, rozkład i okres rozliczeniowy czasu pracy powinny zostać wprowadzone w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie posiada takich wewnątrzzakładowych przepisów, ustalenia w zakresie systemu, rozkładu i okresu rozliczeniowego dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy). Pracodawca ma prawo zmienić okres rozliczeniowy. Takie zmiany może wprowadzić przez zmianę przepisów wewnątrzzakładowych, w których okres rozliczeniowy jest uregulowany. Jeżeli w Państwa firmie okres rozliczeniowy jest ustalony w regulaminie pracy, to zmiany okresu rozliczeniowego należy dokonać przez jego zmianę. Wprowadzenia zmian w regulaminie pracy może dokonać jednostronnie pracodawca, jeżeli w zakładzie nie działają związki zawodowe (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca może samodzielnie wprowadzić zmiany do regulaminu pracy, jeżeli w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe.

W przypadku gdy w firmie jest organizacja związkowa, to pracodawca musi uzyskać jej zgodę na zmiany regulaminu pracy. Dopiero w przypadku braku zgody organizacji związkowej na zmiany w regulaminie pracy w ustalonym przez strony terminie pracodawca może je wprowadzić samodzielnie (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie działa kilka organizacji związkowych, zmian w regulaminie pracy pracodawca powinien dokonać w porozumieniu z tym organizacjami. Dopiero gdy nie przedstawią one wspólnego stanowiska dotyczącego zmian w regulaminie pracy w terminie 30 dni lub nie wyrażą zgody na zmiany regulaminu pracy, pracodawca może samodzielnie dokonać zmiany regulaminu pracy.

Przykład zarządzenia pracodawcy, u którego nie działają związki zawodowe, dotyczący zmiany regulaminu pracy w zakresie okresu rozliczeniowego czasu pracy

Zarządzenie nr 1/2012 Prezesa Zarządu – HRFK Ekspert S.A. z 14 lutego 2012 r. w sprawie regulaminu pracy.

Na podstawie art. 104 i 1042 Kodeksu pracy zarządzam, co następuje:

§ 1

1. Od 1 maja 2012 r. ustalam regulamin pracy w HRFK Ekspert S.A. w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.

2. Na okres od 1 do 30 kwietnia 2012 r. wprowadza się w regulaminie pracy przyjętym uchwałą Zarządu nr 33/2010 z 17 marca 2010 r. zmianę polegającą na wprowadzeniu § 22 ust. 1 zapisu w nowym brzmieniu: „W spółce obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy”.

3. Od 1 maja 2012 r. traci moc regulamin pracy przyjęty uchwałą Zarządu nr 33/2010 z 17 marca 2010 r.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników.

Fragment regulaminu pracy, który będzie obowiązywał od 1 maja 2012 r.

„Pracownicy spółki świadczą pracę w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym, liczonym począwszy od pierwszego dnia lutego”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK