| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Święta Wielkanocne przypadają w tym roku 8 i 9 kwietnia. Pracodawcy będą musieli je zatem uwzględnić przy rozliczaniu czasu pracy pracowników w kwietniu 2012 r. Poniedziałek Wielkanocny w większości przypadków obniży wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin.

Może również dojść do sytuacji, kiedy oddanie dnia wolnego za święto nie zrekompensuje w całości pracy w święto.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy w hotelu. Został wezwany do pracy w święto, ponieważ zachorował inny pracownik. Pracował w święto 12 godzin. Pracodawca oddał mu za pracę w święto dzień wolny w dniu, w którym pracownik miał zaplanowane 10 godzin pracy. Pozostałe dni w okresie rozliczeniowym pracownik przepracował zgodnie ze swoim rozkładem czasu pracy. Pracownik będzie miał więc niezrekompensowane 2 godziny pracy w święto. Za te 2 godziny pracodawca powinien mu wypłacić oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia albo oddać czas wolny w wymiarze: za 1 godzinę nadliczbową 1 godzinę czasu wolnego (jeżeli pracownik wystąpił z wnioskiem o odbiór czasu wolnego) lub 1,5 godziny czasu wolnego za 1 godzinę nadliczbową (jeżeli pracodawca wyznaczył odbiór czasu wolnego bez wniosku pracownika).

W zamian za pracę w święto dzień wolny powinien zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). Pracodawca nie ma możliwości, nawet na wniosek czy za zgodą pracownika, udzielenia dnia wolnego za pracę w święto po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Pracodawca udziela dnia wolnego za święto jednostronnie i nie musi uzyskać akceptacji pracownika co do terminu odbioru dnia wolnego.

Jeśli pracodawca wyznaczył pracownikowi termin odbioru dnia wolnego za pracę w święto, a potem okazało się, że pracownik w tym czasie zachorował, dzień wolny uważa się za odebrany. Choroba pracownika przypadająca w dniu wolnym od pracy udzielanym za pracę w godzinach nadliczbowych nie powoduje bowiem obniżenia wymiaru czasu pracy, podobnie jak choroba pracownika przypadająca w czasie każdej innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika (art. 130 § 3 Kodeksu pracy).

Jeśli pracodawca nie ma możliwości udzielenia za pracę w święto dnia wolnego w wymaganym czasie (do końca okresu rozliczeniowego), powinien wypłacić pracownikowi 100% dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie ze stanowiskiem PIP, za pracę w niedzielę i święto niezrekompensowaną innym dniem wolnym, która jednocześnie powoduje powstanie godzin nadliczbowych średniotygodniowych, należą się dwa 100% niezależne od siebie dodatki – jeden z tytułu pracy w niedzielę lub święto, a drugi z tytułu przekroczenia norm średniotygodniowych. Inne stanowisko w uchwale z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170) zaprezentował Sąd Najwyższy, który uznał, że za pracę w niedzielę pracownikowi przysługuje jeden 100% dodatek. Wobec takich rozbieżności stanowisk co do liczby wypłacanych dodatków, w związku z niezrekompensowaną dniem wolnym pracą w niedziele lub święta, to pracodawca musi podjąć decyzję, które stanowisko przyjąć i stosować. W praktyce większość pracodawców wypłaca za pracę w święto jeden 100% dodatek.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oblicza się z uwzględnieniem jedynie wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika. Aby obliczyć dodatek za 1 godzinę pracy, stawkę zasadniczą wynagrodzenia miesięcznego należy podzielić przez wymiar czasu pracy ustalony dla danego miesiąca kalendarzowego, w którym wystąpiły nadgodziny. Dotyczy to również dłuższych niż miesięczne okresów rozliczeniowych.

Dokonując rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych nie należy jednak zapominać o tym, że za pracę nadliczbową, oprócz dodatku z tego tytułu, przysługuje pracownikowi normalne wynagrodzenie. Podstawę normalnego wynagrodzenia za taką pracę stanowi zaś nie samo zasadnicze wynagrodzenie, lecz wszystkie stałe, wypłacane co miesiąc, składniki wynagrodzenia. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). Obliczając wynagrodzenie za 1 godzinę pracy nadliczbowej, tak jak w przypadku dodatku za nadgodziny, normalne miesięczne wynagrodzenie dzielimy przez wymiar czasu pracy ustalony dla danego miesiąca kalendarzowego, w którym wystąpiły nadgodziny.

Podstawa prawna:

  • art. 130, art. 1511, art. 1512, art. 1519–15111 Kodeksu pracy,
  • art. 1 pkt c i pkt d ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »