| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Jak rozliczyć czas pracy w kwietniu 2012 r.

Święta Wielkanocne przypadają w tym roku 8 i 9 kwietnia. Pracodawcy będą musieli je zatem uwzględnić przy rozliczaniu czasu pracy pracowników w kwietniu 2012 r. Poniedziałek Wielkanocny w większości przypadków obniży wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin.

Wyznaczenie dodatkowego dnia pracy

Ponieważ niektórym pracownikom święta Wielkiejnocy nie obniżą wymiaru czasu pracy, może dojść do sytuacji, w której pracodawca będzie miał prawo wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień pracy w kwietniu.

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od wtorku do soboty. Wolne ma niedziele i z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy poniedziałki. Jeżeli pracowałby w kwietniu 2012 r. od wtorku do soboty, to wypracuje 160 godz., a ponieważ święta Wielkiejnocy przypadają w niedzielę i poniedziałek, to nie obniżają temu pracownikowi wymiaru czasu pracy. Powinien on zatem przepracować w kwietniu br. 168 godz. Pracodawca ma więc prawo wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień pracy, np. w poniedziałek 30 kwietnia, tak żeby mógł przepracować 168 godz. w kwietniu. Ustalając bowiem wymiar czasu pracy, liczymy go zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, a nie tylko na podstawie rozkładu czasu pracy pracownika.

Możliwość wyznaczenia dodatkowego dnia pracy zależy od określenia w zakładzie rozkładu czasu pracy. Jeżeli pracodawca ustalił go sztywno, np. w ten sposób, że „praca jest wykonywana od wtorku do soboty w godz. 8.00–16.00”, to nie będzie mógł wyznaczyć pracownikowi pracy w poniedziałek. Jeżeli natomiast rozkład czasu pracy jest ustalony elastycznie, np. że „praca jest wykonywana od wtorku do soboty, ale w niektórych miesiącach może być wykonywana w inne dni wskazane przed rozpoczęciem tego miesiąca w formie zarządzenia przez pracodawcę”, to wyznaczenie dodatkowej pracy np. w poniedziałek 30 kwietnia będzie dopuszczalne.

W sytuacji gdy pracownicy pracujący od wtorku do soboty wypracują w kwietniu br. 160 godz. i pracodawca nie wyznaczy im dodatkowego dnia pracy, to jeżeli są wynagradzani stawką godzinową, pracodawca będzie musiał im zapłacić wynagrodzenie za 168 godz. Zgodnie bowiem z ich wymiarem etatu, mają oni prawo przepracować w kwietniu 168 godz. Jeżeli pracodawca nie zapewni im pracy w takim wymiarze godzin, tylko w krótszym, tj. w wymiarze 160 godz., musi za niewypracowane 8 godz. zapłacić pracownikom wynagrodzenie przestojowe. Za niedopracowane 8 godz. pracownicy wynagradzani godzinowo otrzymają zatem wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania.

Inaczej będzie w przypadku pracowników wynagradzanych stawką miesięczną. Bez względu na to, czy wypracują w kwietniu 2012 r. 160 godz. czy 168 godz., tacy pracownicy powinni otrzymać wynagrodzenie miesięczne w takiej samej należnej im wysokości. Nie może być ono obniżone, jeżeli zamiast 168 godz. wypracowali tylko 160 godz., ponieważ to niedopracowanie wynika z organizacji pracy, za którą odpowiada pracodawca.

Wyznaczenie pracy w kwietniu 2012 r. w systemie równoważnym czasu pracy

Dodatkowy problem z planowaniem pracy w kwietniu br. mogą mieć pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie czasu pracy mają bowiem różne dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Te dni wolne są ustalone w harmonogramie czasu pracy na dany okres rozliczeniowy czasu pracy. Pracodawcy mogą mieć problem z zaplanowaniem pracy w tym systemie, ponieważ ze względu na zmienny rozkład czasu pracy obliczenie wymiaru czasu pracy dla pracowników jest utrudnione. Wymiar ten zależy bowiem od tego, jakie dni są wolne od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Aby wyznaczyć dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowgo tygodnia pracy, pracodawca musi wiedzieć, jaki jest wymiar czasu pracy dla pracowników.

Rozstrzygnięcie tego problemu zaprezentowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (pismo ze stycznia 2011 r. nr DPR-I-4102–3/11). Zdaniem resortu pracy, w przypadku pracowników pracujących w systemie równoważnym pracodawca może wyznaczyć umownie dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy na potrzeby rozliczania czasu pracy. Pracodawca może więc ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy), że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy na potrzeby ustalania wymiaru czasu pracy jest np. sobota. Wówczas obliczając wymiar czasu pracy pracodawca będzie traktował soboty jako dni wolne od pracy. Nie oznacza to jednak, że układając haromonogram czasu pracy pracodawca nie będzie mógł wyznaczyć pracownikom dnia pracy w sobotę. Pracodawca będzie miał takie prawo, ponieważ sobota będzie tylko dniem wolnym ustalonym na potrzeby obliczania wymiaru czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »