| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Przestój - dokumentowanie czasu pracy

Przestój - dokumentowanie czasu pracy

Zmiana harmonogramu czasu pracy może nastąpić tylko wyjątkowo, jednak za przesłankę jego zmiany nie można uznać awarii czy braku zamówień.

Pracodawca, planując w grafiku wymiar czasu pracy, powinien:

  • pełne tygodnie z danego okresu rozliczeniowego pomnożyć przez 40 godzin,
  • do uzyskanego wyniku dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, ale przypadających od poniedziałku do piątku,
  • za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin, przy czym jeżeli święto wypada w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Dodatkowo wymiar czasu pracy pracownika należy obniżyć o godziny usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadające do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Przestój a czas pracy

Przestój należy rozumieć jako niewykonywanie pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca może albo pozwolić pracownikom na nieświadczenie pracy, albo powierzyć inną odpowiednią pracę.

Co do zasady przestój jest zdarzeniem nagłym i niespodziewanym, którego nie można było wcześniej przewidzieć. Niemniej jednak, moim zdaniem, nie można go zakwalifikować do zdarzeń, które uzasadniałyby zmianę harmonogramu pracowników. Dzieje się tak, ponieważ przepisy jasno określają, jak pracodawca powinien się zachować w razie przestoju. Może on zapłacić za ten czas lub powierzyć inną pracę. Pracodawca może więc wybrać którąś z powyższych opcji. Nie może natomiast zmienić harmonogramu czasu pracy w ten sposób, aby w okresie, kiedy nie ma pracy, zwolnić pracownika z jej świadczenia, a następnie polecić ją, kiedy przesłanki uzasadniające przestój przestaną już istnieć.

Przestój a ewidencja czasu pracy

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą (art. 149 k.p.). Obowiązek ten odnosi się do wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę.

Pracodawca ewidencjonuje:

  • pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy, wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy,
  • dyżury,
  • urlopy,
  • zwolnienia od pracy,
  • inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.

Do kart ewidencji czasu pracy dołącza się również wnioski pracownika o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »