| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Choroba pracownika a termin oddania czasu wolnego za godziny nadliczbowe

Pracownik jest zatrudniony w systemie równoważnym czasu pracy. Przepracował on 10 godzin nadliczbowych. Wyznaczyliśmy pracownikowi za to 15 godzin czasu wolnego w proporcji 1:1,5. Niestety, w wyznaczonym terminie, w którym miał odebrać czas wolny za nadgodziny, pracownik zachorował. Czy w takim przypadku musimy mu ponownie udzielić czasu wolnego za godziny nadliczbowe?

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości:

  • 100% – jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia dobowego i przypadają w porze nocnej, w wolne dla pracownika niedziele lub święta lub w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto oraz jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia średniotygodniowego,
  • 50% wynagrodzenia – jeśli nadgodziny wynikają z przekroczenia dobowego i przypadają poza porą nocną, oraz w innych dniach niż wolne dla pracownika niedziele lub święta albo w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub święto.

Zamiast wypłacać pracownikowi dodatki, pracodawca za pracę nadliczbową może oddać pracownikowi czas wolny od pracy. Jeśli czas wolny jest oddawany na pisemny wniosek pracownika – jest on udzielany w stosunku 1:1, czyli godzina czasu wolnego za jedną godzinę nadliczbową, i może przypadać nawet po zakończeniu miesiąca czy okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiły nadgodziny (art. 1512 § 1 Kodeksu pracy). Wniosek powinien być jednak złożony w tym samym miesiącu, w którym miała miejsce praca nadliczbowa, i określać konkretny termin odebrania czasu wolnego.

W zamian za pracę nadliczbową pracodawca może oddać pracownikowi czas wolny również bez pisemnego wniosku pracownika. W takim jednak przypadku, za 1 godzinę nadliczbową należy się 1,5 godziny wolnej od pracy, udzielonej nie później niż do końca okresu rozliczeniowego, w którym powstały nadgodziny (art. 1512 § 2 Kodeksu pracy). Decyzja o oddaniu czasu wolnego w takim trybie powinna jednak zapaść w tym samym miesiącu, w którym powstały nadgodziny. W przeciwnym razie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odpowiednie dodatki lub ewentualnie oddać czas wolny, ale w terminie wskazanym w pisemnym wniosku pracownika o zrekompensowanie nadgodzin czasem wolnym.

Podstawa prawna

  • art. 130 § 3, art. 1511 § 1–2, art. 1512 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »