| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Czy niepełnoetatowcowi przysługuje odbiór dni wolnych za święta przypadające w jego dni harmonogramowo wolne

Pracownicy pracują w naszej firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym pełne miesiące kalendarzowe. Pracownik zatrudniony na 2/5 etatu ma wolne poniedziałki, czwartki i piątki. Pracuje tylko we wtorki i środy po 8 godzin. Czy w takim przypadku musimy mu oddać dodatkowe dni wolne za święta 1 listopada br. (poniedziałek) i 11 listopada br. (czwartek)?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w listopadzie br. oblicza się w następujący sposób:

Krok 1

Mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających do przepracowania w okresie rozliczeniowym:

w listopadzie br. są 4 tygodnie, a więc 4 tygodnie x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2

Dodajemy do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku:

w listopadzie br. są 2 takie dni, tj. 29 i 30 listopada, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3

Odejmujemy od otrzymanej liczby godzin 8 godzin za każde święto występujące w listopadzie, które przypada w innym dniu niż niedziela:

w listopadzie br. są dwa takie święta (1 i 11 listopada), a zatem 176 godz. – 16 godz. = 160 godz.

Wymiar czasu pracy niepełnoetatowca ustalamy mnożąc pełny wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym przez wymiar etatu pracownika. Osoba zatrudniona na 2/5 etatu powinna przepracować 2/5 z wymiaru czasu pracy pełnoetatowca. Państwa pracownik ma zatem do przepracowania w listopadzie br. 64 godziny (160 godz. x 2/5 etatu).

Przy pracy we wskazanych w pytaniu dniach zawsze po 8 godzin (wtorki i środy) pracownik przepracuje 72 godziny (5 wtorków, 4 środy). W związku z tym w całym okresie rozliczeniowym dojdzie do przekroczenia wymiaru czasu pracy pracownika o te dodatkowe 8 godzin (godziny ponadwymiarowe). Zatem muszą Państwo wyznaczyć pracownikowi 1 dzień wolny, aby miał do przepracowania w tym miesiącu 64 godziny.

Inaczej będzie w stosunku do osób, które mimo świadczenia pracy w części wymiaru czasu pracy wykonują ją przez 5 dni w tygodniu (np. osoba zatrudniona na 1/2 etatu pracująca od poniedziałku do piątku po 4 godziny). W takim przypadku obniżenie wymiaru czasu pracy musi zostać połączone z zapewnieniem innego dnia wolnego w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna

  • art. 129, art. 130 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »