| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

Ze względu na brak ogólnej regulacji, w przepisach wewnątrzzakładowych powinno być ustalone, z jakim wyprzedzeniem oraz z jakich powodów pracodawca może zmienić grafik pracowników. W praktyce, ze względu na to, że do katastrofy pod Smoleńskiem, w wyniku której wprowadzono żałobę narodową, doszło 10 kwietnia br., zmiana z odpowiednim wyprzedzeniem harmonogramu, który przewidywałby wolne 11 kwietnia br. w zamian za wyznaczenie innego dnia pracy, była niemożliwa. Było to jednak możliwe w przypadku niektórych pracodawców odnośnie do niedzieli 18 kwietnia br.

PRZYKŁAD

Firma handlowa zatrudnia 43 pracowników. Praca odbywa się w systemie równoważnym od poniedziałku do niedzieli. W regulaminie pracy jest określone, że można dokonać zmiany harmonogramu czasu pracy pracowników z tygodniowym wyprzedzeniem. Zgodnie z zapisami regulaminu pracy zmiana grafiku jest dopuszczalna m.in. ze względu na szczególne sytuacje niezależne od pracodawcy. Pracodawca dał pracownikom wolne z powodu żałoby narodowej 11 kwietnia br. Natomiast korzystając z zapisów regulaminu pracy zmienił pracownikom harmonogram czasu pracy i wprowadził wolne 18 kwietnia br. wyznaczając w zamian inny dzień pracy. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 81, art. 150 Kodeksu pracy,
  • § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »