| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

Nie można uznać, że pojęcia doby pracowniczej i dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mogą być odmiennie traktowane oraz że dzień wolny zostanie udzielony w trakcie doby pracowniczej.

WAŻNE!

Pracownik powinien mieć dzień wolny liczony od zakończenia doby pracowniczej.

Jeżeli przyjmiemy, że pracownik powinien mieć zapewniony dzień wolny jako 24 godziny od godziny, w której zakończył pracę, to w rzeczywistości jego odpoczynek dobowy byłby ograniczony. Pracownik ma bowiem mieć zapewniony co najmniej 11-godzinny wypoczynek w każdej dobie, w której świadczy pracę (art. 132 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto ma otrzymać odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym. Pracownik musi mieć zapewnioną w przyjętym okresie rozliczeniowym łącznie przynajmniej taką samą liczbę dni wolnych od pracy, jak liczba przypadających w tym czasie niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających ze średnio 5-dniowego tygodnia pracy (art. 147 Kodeksu pracy).

Należny pracownikowi dzień wolny od pracy (24 godziny) następuje po zakończeniu 24-godzinnej doby pracowniczej, w której pracownik wykonywał pracę. Takie stanowisko w tej sprawie prezentują również Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

PRZYKŁAD

Pracownik pracował od poniedziałku do piątku na trzeciej zmianie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca udzielił mu 2 dni wolnych od godz. 22.00 w sobotę do godz. 22.00 w niedzielę i od godz. 22.00 w niedzielę do godz. 22.00 w poniedziałek. Pracownik stawił się do pracy na godz. 22.00 w poniedziałek. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 128, art. 129, art. 132–133, art. 147 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »