| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracodawca może wyznaczyć pracownikom godziny spożywania posiłków

Czy pracodawca może wyznaczyć pracownikom godziny spożywania posiłków

Nasza firma zatrudnia wielu młodych pracowników. Ostatnio szef zdenerwował się, gdy zobaczył, że w trakcie rozmów z klientem jeden z pracowników żuł gumę. Pracodawca zakazał żucia gumy w godzinach pracy i spożywania posiłków w obecności klientów. Wyznaczył jedną 20-minutową przerwę w połowie dnia pracy, podczas której pracownicy mogą jeść. Czy pracownicy mogą odmówić korzystania z tej przerwy i samodzielnie (jak do tej pory) ustalać sobie pory jedzenia posiłków? Czy za żucie gumy w pracy i spożywanie posiłków w godzinach innych niż ustalone szef może ukarać pracownika, który nie respektuje zakazu?

Nie oznacza to jednak, że pracodawca może całkowicie swobodnie ustalić czas wykorzystania przerwy. W tym zakresie musi mieć na uwadze cel przerwy w pracy, jakim jest odpoczynek od pracy czy spożycie posiłku (np. śniadania). Dlatego taka przerwa nie powinna być wykorzystywana w ciągu pierwszej i ostatniej godziny pracy pracownika. Jeśli więc pracodawca określi zasady korzystania z przerwy (np. w regulaminie pracy, obwieszczeniu czy zarządzeniu), pracownik jest zobowiązany respektować te zasady i zgodnie z nimi wykorzystywać przerwę.

Naruszenie tych zasad może grozić pracownikowi karą porządkową upomnienia lub nagany (za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy). Wobec pracowników, którzy odmawiają korzystania z przerwy w sposób określony w zakładzie (pod warunkiem że jest zgodny z opisanymi wyżej zasadami) lub samodzielnie udzielają sobie przerwy w sposób niezgodny z zasadami ustalonymi w zakładzie pracy, pracodawca może również wyciągnąć konsekwencje płacowe. Mogą one polegać np. na nieprzyznaniu premii lub nagrody albo zmniejszeniu ich wysokości, pod warunkiem że obowiązujące w danym zakładzie przepisy płacowe pozwalają na takie działanie. W szczególnych przypadkach pracodawca może również rozważyć zwolnienie z pracy nieodpowiedzialnego pracownika. Tego zwolnienia będzie mógł dokonać za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracodawca określił w regulaminie pracy, że pracownicy mogą korzystać z przysługującej im 15-minutowej przerwy w pracy w godz. od 12.00 do 12.30. Wówczas mogą jeść posiłki w pomieszczeniach socjalnych znajdujących się na terenie firmy. Nie mogą natomiast spożywać posiłków w pracy w innych godzinach i w innych miejscach. Jeden z pracowników nie chce się podporządkować takim zasadom korzystania z przerw w pracy. Argumentuje to tym, że potrzebuje spożywać posiłki najpóźniej do godz. 10.00. W takim przypadku pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową. W razie notorycznego naruszania przez niego zasad korzystania z przerw w firmie pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika z pracy. Bezpieczniej to zrobić w drodze wypowiedzenia. Sąd może bowiem uznać, że postępowanie pracownika nie było ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i nie kwalifikowało się do zwolnienia dyscyplinarnego.

Należy pamiętać, że w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi podać pracownikowi powód wypowiedzenia umowy. Pracownik ma natomiast prawo odwołać się od takiego wypowiedzenia do sądu pracy. Wówczas zasadność dokonanego wypowiedzenia oceni sąd pracy. W razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia pracodawca, bez względu na rodzaj umowy o pracę, musi podać pracownikowi przyczynę zwolnienia (art. 30 § 4 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 30 § 4, art. 52, art. 1041 § 1 pkt 1, art. 108 § 1, art. 134, art. 264 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »