| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Kiedy będą niedziele handlowe w październiku 2018 r.? Przypadają na 7 i 28 października czyli pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W listopadzie 2018 r. sklepy będą otwarte podobnie - 4 i 25 listopada. Natomiast sytuacja diametralnie zmienia się w grudniu. W tym miesiącu sklepy będą zamknięte tylko w jedną niedzielę, a mianowicie 9 grudnia. Jest to związane ze Świętami Bożego Narodzenia, przed którymi ustawa przewiduje 2 niedziele handlowe.

Niedziele handlowe 2018

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2018 poz. 305) od 1 marca 2018 r. handel w niedziele został istotnie ograniczony. W świetle art. 5 ustawy w niedziele i święta w placówkach handlowych:

1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,

2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– są zakazane.

W 2018 r. w każdym miesiącu poczynając od marca, mamy po dwie handlowe niedziele. Od marca 2018 r. sklepy będą otwarte również w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia oraz jedną przed Wielkanocą. Zgodnie z wytycznymi poniższa grafika przedstawia kalendarz, w którym niedziele handlowe zaznaczone są na czarno, a niedziele niehandlowe na różowo (z handlem ograniczonym do wyjątków ustawowych).

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak widać na załączonej grafice, co do zasady w każdym miesiącu mamy dwie niedziele handlowe - pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jedynie w kwietniu pierwsza niedziela miesiąca była niehandlowa. Wiąże się to ze świętem, gdyż 1 kwietnia 2018 r. przypadła właśnie Wielkanoc. Jeśli dany miesiąc ma więcej niedziel niż 4, jak kwiecień, lipiec, wrzesień i grudzień, wówczas mamy aż 3 niedziele niehandlowe. Wyjątkiem (oprócz wspomnianego kwietnia) jest grudzień, gdyż ustawa przed Świętami Bożego Narodzenia przyznaje aż dwie niedziele handlowe. Zgodnie z przepisami ustawy w grudniu 2018 r. mamy 4 niedziele handlowe i tylko jedną niehandlową.

Niedziele handlowe 2019/2020

Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą w kolejnych latach dojdzie do stopniowego zmniejszania liczby niedziel handlowych. W 2019 r. niedziele z otwartymi sklepami będą rozłożone po jednej na miesiąc, natomiast od 2020 r. handlować będzie można już tylko w 4 niedziele w roku.

Placówki handlowe czynne we wszystkie niedziele i święta

W przypadkach określonych w ustawie handel i wykonywanie pracy w handlu dozwolone są w każdą niedzielę. Jeżeli placówka handlowa znajduje się w wykazie z w art. 6 ust. 1 ustawy, może być czynna we wszystkie niedziele i święta. Poniżej znajduje się wykaz miejsc, które mogą handlować we wszystkie niedziele i święta (np. apteka, punkt apteczny, handel kwiatami czy stacja paliw).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »