| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Święta dla pracowników innych wyznań

Święta dla pracowników innych wyznań

Pracodawca musi liczyć się z koniecznością udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom innych wyznań niż rzymskokatolickie. Za udzielone dni wolne pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia.

Sytuacja pracowników wyznania innego niż katolickie

Pracownikom należącym do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy przepisy prawa przyznają uprawnienia umożliwiające uczestniczenie w czynnościach i obrządkach religijnych zgodnie z własnym wyznaniem.

Przykład

Pracownicy należący do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego mają prawo do zwolnienia od pracy bez prawa do wynagrodzenia w celu obchodzenia świąt prawosławnych w dniach:

7 stycznia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

8 stycznia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

19 stycznia - Chrzest Pański,

7 kwietnia - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,

drugi dzień Wielkiej Nocy,

19 sierpnia - Przemienienie Pańskie,

28 sierpnia - Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

Pracownicy innego wyznania niż katolickie mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy na czas niezbędny do praktykowania świąt. Muszą się jednak liczyć z koniecznością odpracowania uzyskanego dnia wolnego. Warunkiem uzyskania takiego zwolnienia jest zgłoszenie pracodawcy potrzeby uzyskania dnia wolnego co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Obowiązkiem pracodawcy jest powiadomienie pracownika nie później niż 3 dni przed planowanym zwolnieniem o warunkach odpracowania zwolnienia, w szczególności, w którym dniu ma nastąpić odpracowanie dnia świątecznego.

Dodatkowo w celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia świąt, zwłaszcza gdy święto religijne przypada w określonym dniu każdego tygodnia, na prośbę pracownika, pracodawca ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy umożliwiający korzystanie z dnia wolnego ustalonego jako wolny ze względu na wyznawaną religię.

Przykład

Pracownikom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przysługuje prawo zwolnienia od pracy w święta ewangelickie:

Wielki Piątek - Pamiątka Śmierci Chrystusa Pana,

Święto Wniebowstąpienia Chrystusa Pana,

31 października - Święto Reformacji.

Pracownikom należącym do Kościoła Zielonoświątkowego przysługuje prawo do zwolnienia od pracy na czas obejmujący święta religijne:

Wielkiego Piątku,

Wniebowstąpienia Pańskiego,

drugiego dnia Pięćdziesiątnicy.

Ustawa o gwarancjach wolności i sumienia nie gwarantuje jednak otrzymania przez pracownika wynagrodzenia za czas zwolnienia. Pracownik korzystający ze zwolnienia od pracy nie otrzyma wynagrodzenia, gdyż należy się ono tylko za pracę wykonaną, natomiast za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa tak stanowią.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »