| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie może stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Czy są jakieś kategorie pracowników, którym nie wolno polecać pełnienia dyżuru?

- Praca wykonywana w czasie dyżuru pracownika wliczana jest do jego czasu pracy. Jeśli więc praca podczas dyżuru miałaby stanowić pracę w godzinach nadliczbowych lub pracę w porze nocnej, to takie polecenie będzie bezprawne w stosunku do tych pracowników, którym zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie wolno zlecać pracy w nadgodzinach i porze nocnej. Są to pracownice w ciąży, pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia, chyba że wyrażą na to zgodę, oraz pracownicy młodociani.

Na czym polega tzw. dyżur pod telefonem? Co pracownik może robić w tym czasie, a czego mu nie wolno?

- Dyżur pod telefonem to potoczna nazwa dyżuru domowego, podczas którego pracownik musi pozostawać w dyspozycji pracodawcy, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do przebywania w zakładzie pracy. Jego specyfika polega na tym, że w odróżnieniu od dyżuru w zakładzie pracy pracownikowi za czas jego pełnienia - jeśli nie świadczył podczas niego pracy - nie przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie określone w art. 1515 § 3 Kodeksu pracy. Pomimo braku odpłatności na pracowniku ciążą, tym czasie określone powinności - przede wszystkim musi pozostawać w gotowości do pracy, tzn. być w stanie w rozsądnym czasie od wezwania pracodawcy stawić się w miejscu pracy w celu jej świadczenia. Katalog czynności, których pracownik nie może dokonywać w czasie dyżuru domowego, zależy od konkretnych okoliczności, tj. specyfiki wykonywanej pracy oraz od tego, jak dana czynność wpływa na zdolność do jej wykonywania oraz czas potrzebny do jej rozpoczęcia. Nie ma wątpliwości, że spożywanie alkoholu w czasie dyżuru domowego jest niedopuszczalne, ale na przykład wizyta na przyjęciu, na którym pracownik nie spożywa alkoholu, może być dopuszczalna, jeśli nie odbywa się ono zbyt daleko od zakładu pracy. Ucięcie sobie krótkiej drzemki także w większości przypadków jest dozwolone, jeżeli pracownik odpowie na telefon.

Czy można zwolnić pracownika, który podczas dyżuru w domu świadczył pracę na rzecz innej firmy?

- Sam fakt świadczenia pracy na rzecz innego pracodawcy w czasie dyżuru domowego nie stanowi zazwyczaj uzasadnionej podstawy do rozwiązania umowy o pracę, chyba że pracownik naruszał w ten sposób zakaz konkurencji. Jeśli pracownik, świadcząc taką pracę, pozostaje w pełni dyspozycyjny i jest w stanie na wezwanie pracodawcy zlecającego dyżur przystąpić niezwłocznie do wykonywania pracy na jego rzecz, to nie można mu zarzucić wadliwego wykonywania jego obowiązków pracowniczych. Dopiero, jeśli stwierdzi się, że wykonywanie dodatkowej pracy w czasie pełnienia dyżuru uniemożliwia podjęcie pracy lub chociażby obniża gotowość pracownika, np. zwiększa czas konieczny do jej przystąpienia lub obniża jego zdolności psychofizyczne do podjęcia pracy u pracodawcy zlecającego dyżur, można wobec takiego pracownika zastosować adekwatne sankcje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »