| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dyżur medyczny

Dyżur medyczny

Dyżur medyczny jest szczególną odmianą dyżuru pracowniczego. Czas pełnienia tego dyżuru wlicza się do czasu pracy.

A zatem za pracę w ramach dyżuru medycznego oprócz normalnego wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

• 100% wynagrodzenia za pracę w ramach dyżuru medycznego przypadającego:

- w nocy,

- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy,

- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto,

• 50% wynagrodzenia za pracę w ramach dyżuru medycznego przypadającego w każdym innym dniu niż określony powyżej.

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy w ramach dyżuru medycznego z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w ramach dyżuru medycznego, za którą pracownikowi przysługuje prawo do dodatku z tytułu przekro-czenia dobowej normy czasu pracy.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w ramach dyżuru medycznego obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60%.

Należy zaznaczyć, że pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny dobowy okres odpoczynku w wymiarze 11 godzin powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego (art. 32jb ust. 2 ustawy o zoz).

Ponadto pracownicy zakładu opieki zdrowotnej mogą zostać zobowiązani do pozostawania poza zakładem opieki zdrowotnej w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych. Za każdą godzinę pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych przysługuje wówczas wynagrodzenie w wysokości 50% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.

Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego oblicza się, dzieląc kwotę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającą z osobistego zaszeregowania pracownika przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. W przypadku wezwania do zakładu opieki zdrowotnej zastosowanie mają przepisy dotyczące dyżuru medycznego. Regulacja ta znajduje zastosowanie do tzw. dyżurów pod telefonem (wyrok SN z 2 marca 2006 r., I PK 150/05).

Wynagrodzenie za dyżur lekarza stażysty

Wyżej wymienionej ustawy o zoz nie stosuje się w części dotyczącej określania zasad wynagradzania lekarzy stażystów z tytułu wykonywania dyżuru medycznego. Stażysta będący lekarzem, w ramach odbywania stażu, pełni dyżury medyczne zgodnie z ramowym programem i indywidualnym harmonogramem ustalonym przez opiekuna stażu (§ 11 ust. 1 rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza stomatologa). Stażysta pełni dyżur jako dodatkowy członek zespołu dyżurnego na oddziałach w specjalnościach zachowawczych, zabiegowych, izbie przyjęć lub jako dodatkowy członek zespołu reanimacyjnego (zespołu „R”) w pogotowiu ratunkowym. Dyżur pełniony jest pod nadzorem lekarza lub lekarzy pełniących dyżur, uprawnionych do samodzielnego wykonywania zawodu.

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »