REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zalety pracowników 50+. / Fot. Fotolia
Zalety pracowników 50+. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w niedługim czasie pracodawcy będą musieli zmierzyć się z dużym spadkiem podaży pracowników w wieku produkcyjnym mobilnym. Powinni rozważyć zwiększenie zatrudnienia starszych pracowników. Jakie są zalety pracowników 50+?

Polska znajduje się w ogonie Europy jeśli chodzi o wskaźnik zatrudnienia osób między 55. a 64. rokiem życia. Tymczasem, pracownicy z grupy 50+ to kadra coraz bardziej ceniona na rynku pracy.

Autopromocja

W ciągu kolejnych lat pracodawcy będą musieli zmierzyć się z silnym spadkiem podaży osób w wieku produkcyjnym mobilnym (18-44 lata) - według prognoz GUS liczba osób z tej grupy wiekowej zmniejszy się do 2035 roku o 4 mln. Jednocześnie eksperci wskazują, że wśród pokolenia 50+ istnieją obecnie największe rezerwy zatrudnienia – Polska może „pochwalić się” jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata, który wynosi jedynie 41 proc., podczas gdy w Szwecji to 74 proc., w Niemczech - 64 proc., a średnia unijna to prawie 51 proc. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jeszcze 5 lat temu wskaźnik zatrudnienia w Polsce w tej grupie wiekowej wynosił niewiele ponad 30 proc. można wywnioskować, że pracodawcy powoli dostrzegają potencjał tkwiący w pracownikach z grupy 50+, wychodząc naprzeciw stereotypom krążącym wokół dojrzałej kadry.

Stereotypowy obraz pracownika 50+

Niektórych pracodawców od zatrudniania pracowników 50+ powstrzymują uprzedzenia i mity związane z tą grupą. - Osobom w wieku 50+ niesłusznie zarzuca się powolność, niską efektywność, bariery w pracy z nowymi technologiami i niechęć do zmian. Utrzymywanie w firmach dojrzałych pracowników jest też mylnie postrzegane jako czynnik zwiększający poziom bezrobocia młodych. Obawy pracodawców wywołuje też rzekomy, wysoki wskaźnik absencji chorobowej wśród starszych osób, oraz brak możliwości rozwiązania umowy ze względu na okres ochrony wynikającej z Kodeksu Pracy. Zarzuty te nie przekładają się jednak w większości przypadków na rzeczywisty obraz dojrzałej kadry, która niejednokrotnie służy jako skarbnica wiedzy dla młodych  – mówi Agnieszka Świgoń-Staroń, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w TP Teltech, firmie znajdującej się w gronie Członków Instytucjonalnych Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według badania cytowanego na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej www.50plus.gov.pl upowszechniającej rządową kampanię na rzecz aktywizacji osób po 50 roku życia, „produktywność pracowników rośnie w miarę stażu pracy, aż do emerytury”. Nieprawdziwe jest też stwierdzenie, że starsi pracownicy mają trudności w przystosowaniu się do zmian oraz nie są w stanie opanować wdrażanych w firmach rozwiązań technologicznych oraz informatycznych. Zwłaszcza, że to grupa wśród której najszybciej przybywa użytkowników Internetu. Jeśli chodzi o zależność pomiędzy zatrudnianiem osób starszych a bezrobociem młodych ludzi, eksperci rynku pracy jednoznacznie twierdzą, że jedno nie ma wpływu na drugie. Nieprawdziwe są też zarzuty o częstą nieobecność w pracy pracowników z grupy 50+, zwłaszcza wobec dynamicznie rozwijającej się opieki zdrowotnej i farmaceutycznej oraz rosnącej średniej długości życia. Według danych ZUS za I półrocze 2014 roku, 27 proc. osób, którym wystawiono w tym okresie zaświadczenia lekarskie z tytułu choroby własnej to pracownicy 50+, a 50 proc. - osoby w wieku 20-39 lat.

Zadaj pytanie: FORUM

Kompetencje starszych na wagę złota

Każde z pokoleń obecnych na rynku pracy ma swoje mocne i słabe strony. Kluczem do efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim jest umiejętne wykorzystanie zalet i potencjału tkwiącego w każdej z grup pracowników. To samo tyczy się dojrzałej kadry.  – Pracownicy z grupy 50+ to przede wszystkim osoby z bogatym, długoletnim doświadczeniem oraz ogromną, imponującą wiedzą. Są zwykle dobrze zorganizowani, punktualni, bardzo rzetelni i zaangażowani. Ich niewątpliwą cechą jest ponadto lojalność – są często przywiązani do miejsca pracy i pełnionej funkcji, cenią sobie poczucie stabilizacji i dlatego potrafią pozostać w jednej firmie aż do emerytury – komentuje Dyrektor personalny Edyta Zarecka z Sitech Sp. z o.o., firmy znajdującej się w gronie Członków Instytucjonalnych PSZK. Lojalność jest cechą szczególnie cenioną przez firmy – zwłaszcza, że obecnie coraz więcej pracowników aktywnych na rynku pracy nie ma problemu z mobilnością w poszukiwaniu lepszych ofert pracy, co przekłada się na rosnący poziom rotacji w firmach oraz wzmożoną walkę o talenty. 

Mentor idealny

Dużym atutem dojrzałych pracowników jest ich komunikatywność, brak konfliktowości oraz dbałość o miłą atmosferę. Chętnie też dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z przedstawicielami młodszych pokoleń w firmie, co jest uwzględniane przez menedżerów w polityce zarządzania wiekiem oraz współpracy międzypokoleniowej w organizacji. - Dojrzali pracownicy bardzo dobrze odnajdują się w roli mentorów, którzy wprowadzają nowych pracowników bądź stażystów czy praktykantów w specyfikę funkcjonowania firmy oraz stanowią dla nich wsparcie w adaptacji do nowego środowiska pracy. Są dobrymi nauczycielami, którzy przekazują swoją wiedzę młodszym pracownikom. Wartością dodaną programów mentoringowych jest budowanie relacji międzypokoleniowej w firmie, która pozwala lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i oczekiwania, a także usprawnia transfer wiedzy wewnątrz organizacji – komentuje Zbigniew Miedziński, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w LG Display, firmie znajdującej się w gronie Członków Instytucjonalnych PSZK. W niektórych branżach, po przekroczeniu konkretnego wieku, pracownicy tracą część uprawnień, dlatego przyjęcie przez nich roli mentora stanowi remedium na ograniczone możliwości wykonywania swojej pracy i uwolnione zasoby czasowe.

Starzenie się polskich pracowników

Zatrudnianie starszych z korzyścią dla pracodawcy

- Mimo działań rządowych oraz inicjatyw społecznych służących budowaniu świadomości firm w zakresie korzyści wynikających z zatrudniania doświadczonej załogi, nadal wiele przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy z instrumentów wspierających pracodawców zatrudniających grupę pracowników 50+ - mówi Piotr Palikowski, prezes PSZK. Pracodawcy zatrudniający dojrzałych pracowników mogą skorzystać z benefitów finansowych  przewidzianych w prawie. - Za czas niezdolności pracownika do pracy w skutek choroby, firmy płacą wynagrodzenie chorobowe za okres 14 dni zwolnienia lekarskiego w roku, zamiast standardowo 33 dni oraz korzystają ze zwolnienia w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 12 miesięcy po zatrudnieniu pracownika 50+ - dodaje Zbigniew Miedziński. Pracodawcy zyskują również na inwestowaniu w rozwój kwalifikacji starszych pracowników – firma, która przeznacza środki na szkolenia dla dojrzałej kadry może liczyć na zwrot kosztów dzięki Funduszowi Szkoleniowemu.  

Pracodawcy coraz częściej przekonują się, że warto stawiać na doświadczoną załogę w wieku 50+. Nie tylko młody nabytek to cenny nabytek. Zwłaszcza w czasach, gdy młodych pracowników będzie sukcesywnie ubywać.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA