REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Menedżer kooperacyjny

Menedżer kooperacyjny. /Fot. Fotolia
Menedżer kooperacyjny. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie zmiany są fundamentalnym i ważnym elementem działania każdej nowoczesnej organizacji. Z reguły wpływaja korzystnie na funkcjonowanie firm. Dotyczą one różnych obszarów – otoczenia, zarządzania i metod organizacji pracy oraz zmian strukturalnych wewnątrz instytucji. W tak dynamicznych warunkach najlepiej sprawdza się menedżer kooperacyjny.

Jaki szef jest dzisiaj w modzie?

,,Menedżer jutra” jest świadomy faktu, że tworzenie i przeprowadzanie zmian w dużej mierze zależy od zaangażowania współpracowników. Jak zatem zaangażować pracowników w proces przeprowadzania zmian w organizacji? Najtrwalsze efekty osiągniemy, jeżeli zaczniemy od zmiany postaw ludzi. Według modelu trzech kroków Kurta Lewina zmiany te można osiągnąć przechodząc przez następujące etapy:

Autopromocja
  • Rozmrożenie - czyli wywołanie u ludzi motywacji potrzebnej do przeprowadzenia zmiany, mającej na celu destabilizuję starych nawyków,
  • Zmiana - wprowadzenie zmiany, utrwalenie nowych zachowań i postaw,
  • Zamrożenie - stabilizacja i integracja dokonanych przekształceń, nowych zachowań, które wchodzą w stały repertuar zachowań danej jednostki.

Wprowadzanie i zaadaptowanie zmian ma większą szansę powodzenia, jeżeli kierujemy się motywacją wewnętrzną, czyli wtedy gdy:

  • dana osoba jest osobiście zainteresowana realizacją projektów,
  • oraz zależy od stopnia samodzielności.

Żeby wzbudzić motywację wewnętrzną, pracodawca musi zrezygnować z premiowania takich zachowań pracowników jak uległość oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec władzy. Nie należy również nadużywać krytycznych opinii wobec pracowników, przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od pochwał, czy też zastraszaniu pracowników, np. że w każdej chwili mogą stracić pracę.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Nie można bazować jedynie na zarządzaniu ludźmi poprzez stawianie im ocen oraz wydawanie poleceń. Konsekwencją takich działań może być ich wycofanie, niewychylanie się, aby nie zostać zwolnionym. Tym sposobem utrwalamy w nich przekonanie, że są jedynie kolejnym numerem na liście płac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcąc zaangażować pracowników w nowe działania należy pozwolić im, aby częściowo przejęli kontrolę nad sytuacją, by stali się osobami współtworzącymi, które identyfikują się z nowym projektem.

Warto świadomie rezygnować z przysługującego nam prawa do jednoosobowego podejmowania decyzji na rzecz ustalania z podwładnymi podziału zadań. Premiujmy wiedzę, pomysłowość i inwencję oraz zainteresowania rezultatami własnych działań. Wspólnie z pracownikami ustalajmy cele i strategię ich osiągania. Takie zarządzanie przez partnerstwo uwalnia wewnętrzną motywację pracowników, która stanowi bazę do zbudowania zaufania. Pracownicy czują się wtedy odpowiedzialni za własne zaangażowanie, decyzje i działania w środowisku pracy. W organizacji kooperacyjnej wszystkich łączy stosunek wzajemnej zależności. Dla wszystkich powinno być zatem miejsce w grupie i możliwość indywidualnego rozwoju. Zanim wdrożymy zmiany, powinniśmy się upewnić czy wszystkie fakty zostały przekazane pracownikom. Należy stworzyć pracownikom możliwość zadawania pytań i otrzymania dodatkowych wyjaśnień. Pamiętajmy o tym, że zmiany czasami wywołują opór przed nowością. Dlatego dyskutujmy z pracownikami na temat efektów i korzyści związanych ze zmianami, zanim one nastąpią. Przekazujmy jak najwięcej informacji, wyjaśniając po co nam te zmiany są potrzebne i jakich rezultatów możemy się spodziewać.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Reasumując ,,menedżer w organizacji przyszłości’’ to osoba, która reprezentuje kooperacyjny styl zarządzania. Jest zdecydowana i przewidująca, wie co ma robić, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani. Menedżer kooperacyjny to osoba otwarta i komunikatywna. Nie nadużywa autorytetu formalnego. Szanuje swoich podwładnych, ceni sobie dobre relacje z innymi, potrafi o nie dbać i zabiegać. Ważne są dla niej zarówno wyniki zespołu, jak i dobre samopoczucie pracowników.

Co wyróżnia menedżera kooperacyjnego?

  • rezygnuje z autokratycznego kontrolowania środowiska pracy - uwalnia potencjał pracowników, dając im tyle swobody, żeby mogli realizować cele, które wspólnie wyznaczyli,
  • kładzie nacisk na rozwój i przyszłe możliwości,
  • wspiera kreatywne myślenie i rzuca wyzwanie status quo,
  • jest zorientowany na ludzi,
  • słucha, pyta, wspiera i współpracuje.

Joanna Bartoszek - Zespół Samodzielnych Stanowisk ds. Psychologii Pracy w Głównym Inspektoracie Pracy

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA