| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób podkreślać zasługi najlepszych pracowników?

W jaki sposób podkreślać zasługi najlepszych pracowników?

Jestem menedżerem od niedawna. Zarządzam kilkunastoosobowym zespołem. Zastanawiam się, czy są jakieś sposoby wyróżniania podwładnych, które mogłyby pozytywnie wpływać także na innych pracowników. Jakie pomysły mogłabym wykorzystać?

WAŻNE

Sięgając po tego rodzaju działania motywacyjne, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Odniosą one pożądany skutek tylko wówczas, gdy zwierzchnicy rzeczywiście będą się liczyć z opiniami podwładnych. Jeżeli spotkania z nimi będą jedynie pozorami, efekt będzie odwrotny do planowanego. Zostaną one odebrane jako manipulacja ze strony szefów. Uwagi ze strony szefów wymaga radzenie sobie z pomysłami, które zostają przez nich odrzucone. Wiele rozwiązań zaproponowanych przez pracowników zebranych w grupie fokusowej nie zostaje nigdy zastosowanych. Podobnie jest z sugestiami podwładnych zapraszanych do rozmów z zarządem. Nie ma w tym nic złego, jeżeli przełożeni wytłumaczą pomysłodawcom, z jakich przyczyn ich pomysł nie został zastosowany. Należy pokazać, że został on wzięty pod uwagę, oraz wyjaśnić, co spowodowało, że go odrzucono. Większość podwładnych przyjmie to ze zrozumieniem, nauczy się czegoś nowego i zrozumie ograniczenia rynkowe lub organizacyjne. Będą się z nimi liczyć podczas kolejnych spotkań, co zaowocuje bardziej realistycznymi pomysłami.

Zebrania grup fokusowych nie mogą być robione zbyt często, ponieważ odrywają pracowników od podstawowych obowiązków, za które są wynagradzani. Gdy tak się dzieje, nie motywują, lecz zniechęcają do udziału w tego typu spotkaniach.

Zebrania projektowe

Podobne kwestie dotyczą udziału pracowników w zespołach projektowych. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, które pokazuje wysoką wartość pracownika wyznaczonego do takiego zespołu. Jednak w wielu firmach praca w zespołach projektowych jest bardziej postrzegana jako kara. Przyczyna leży w dużej modzie na prowadzenie projektów. W wielu organizacjach prowadzi się ich tak wiele, że stają się one fikcją. Wszyscy o tym wiedzą z wyjątkiem zwierzchników, którzy z zadowoleniem informują centralę o kolejnych projektach zakończonych sukcesami.

Wzorcowy pracownik

Szczególną formą wyróżnienia jest oddelegowanie pracownika do uczenia innych osób w firmie. Jest to odbierane jako dowód dużego zaufania i uznanie dla kompetencji zawodowych. Poza tym pracownik, który ma wprowadzać do firmy nową osobę lub nauczyć kolegów nowej umiejętności, czuje, że stał się wzorcem. Rozumie, że szefowie nie tylko doceniają jego wiedzę i doświadczenie, lecz także chcą, żeby inni go naśladowali. Dzięki temu pracuje szczególnie dobrze, żeby nie zawieść pokładanego w nim zaufania i nie utracić dobrego wizerunku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »