REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców

Anna Włudarczyk

REKLAMA

Rządowe debaty na temat wydłużenia czasu pracy kobiet i mężczyzn mogą zdecydowanie zmienić podejście pracodawców do projektów zarządzania wiekiem i wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Za kilka lat luka pokoleniowa może bowiem zagrozić funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorców.

Jak wskazują analizy, polskie społeczeństwo, mimo że należy do najmłodszych w Europie, systematycznie się starzeje. Sytuacja jest szczególnie niekorzystna, bowiem Polacy z jednej strony przejawiają cechy starzejącego się społeczeństwa, czyli notujemy wzrost liczby osób starszych w stosunku do osób młodych, z drugiej zaś strony mamy wśród państw europejskich jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia i najniższą średnią wieku przechodzenia na emeryturę.

Autopromocja

Dojrzały w cenie

Dla samych przedsiębiorstw zatrudnianie pracowników 45+ może przynosić wyraźne korzyści. W Europie od lat firmy z powodzeniem realizują strategie zarządzania wiekiem. W polskich firmach jeszcze do niedawna były one niezwykle rzadkie. 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stara się przekonywać polskich pracodawców, przede wszystkim tych z grupy MMPS do tworzenia i wdrażania strategii zarządzania wiekiem w swoich firmach. Służy temu ogólnopolski projekt szkoleniowo-doradczy “Z wiekiem na plus - szkolenia dla przedsiębiorstw”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Projekt daje możliwość zdobycia praktycznej wiedzy w zakresie strategicznego zarządzania personelem z uwzględnieniem ich różnic wiekowych. Pokazuje w jaki sposób zarządzać zróżnicowanymi wiekowo pracownikami, aby w optymalny sposób wykorzystać ich wiedzę, doświadczenie oraz zaangażowanie, a przez to zwiększyć konkurencyjność własnej firmy i realizować zakładane cele biznesowe firmy – podkreśla Joanna Nowakowska p.o. Dyrektora w Departamencie Rozwoju Zasobów Ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt oferuje kilka modeli uczestnictwa, każda firma może wybrać dla siebie najbardziej optymalny. 


Model I

Jest to minimalna ścieżka udziału w projekcie. Zakłada udział pracowników w szkoleniach otwartych, które mają na celu przedstawienie korzyści, zwiększenie świadomości oraz praktycznej wiedzy uczestników w zakresie zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie

Model II 

To udział pracowników w szkoleniach otwartych oraz indywidualne doradztwo w zakresie opracowania i wdrożenia strategii zarządzania wiekiem. Usługa kończy się raportem z doradztwa, który jest podstawą do wdrożenia strategii zarządzania wiekiem w firmie. Indywidualne doradztwo trwa ok. 6-8 dni.

Model III

Trzecia ścieżka zakłada udział przedstawicieli firmy w szkoleniach, usługę doradczą w zakresie opracowania i wdrożenia strategii zarządzania wiekiem oraz coaching osób, które przygotowane zostaną do pełnienia roli coacha/mentora/intermentora we wdrażaniu standardów zarządzania wiekiem.

Dla przedsiębiorcy dużego i małego

Adresatami szkoleń, doradztwa oraz coachingu, oferowanych w ramach projektu są przedstawiciele mikro, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw: właściciele firm, kadra zarządzająca oraz pracownicy odpowiedzialni za politykę kadrową i personalną.

Od początku projekt cieszy się dużą popularnością. Do końca 2011 roku w szkoleniach wzięło udział ponad 900 przedsiębiorstw z terenu całego kraju, a z usługi doradczej skorzystało ponad 200 firm. W 56 przedsiębiorstwach udało się wdrożyć wypracowane systemy zarządzania wiekiem.

- Projekt „Z wiekiem na plus” przerósł nasze oczekiwania. Nie sądziliśmy, że spotka się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Joanna Nowakowska z PARP. - Liczymy na to, że w firmach objętych wsparciem dojdzie do wdrożenia Wstępnych Standardów Zarządzania Wiekiem. Wstępne Standardy zostały przygotowane przez ekspertów Uniwersytetu Warszawskiego i stanowią katalog działań z zakresu zarządzania wiekiem. Są to różnorodne działania należące do obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, w tym zwłaszcza do zarządzania różnorodnością, które pozwalają na bardziej racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów pracy dzięki temu, że są dostosowanie do potrzeb i możliwości pracowników w różnym wieku. Kolejnym krokiem w ramach projektu będzie dokonanie ewaluacji poszczególnych wdrożeń i opracowanie Ostatecznej Wersji Standardów Zarządzania Wiekiem – podsumowuje Joanna Nowakowska.

Firmy, które zdecydują się na udział w projekcie, mogą aplikować wypełniając formularz rekrutacyjny, który znajduje się na stronie 45naplus.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA