| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Ciche przywództwo

Ciche przywództwo

Rozmowa z prof. Josephem L. Badaracco, profesorem etyki biznesu w Harvard Business School

● A jakie wartości są dzisiaj najważniejsze dla czołowych liderów – jakie są Pana obserwacje w tej kwestii?

Takich kluczowych wartości jest kilka. Jedną z nich jest spełnić wymagania finansowe firmy. Aby to było możliwe, muszą być prognozowane i określone w stosunku do właściwego klienta. Czołowi liderzy mają obsesję na punkcie liczenia, ale także są silnie skoncentrowani na utrzymaniu najlepszych pracowników w organizacji. Są skupieni także na pracy nad produktem, jego jakością i innowacyjnością. To są zatem trzy kluczowe sprawy. Jest bowiem rynek finansowy, rynek pracy i rynek klientów. Wymagają one nieustannej uwagi, bo w każdej chwili mogą pojawić się rafy, trudności i sytuacje kryzysowe.

● W jaki sposób liderzy mogą skutecznie motywować swoich pracowników do osiągania jak najlepszych wyników, a drugiej strony – jak powinni rozwijać w sobie zdolności przywódcze?

Powiedziałbym tak: spróbujcie uczyć się od firm, które odniosły sukces – firm przedsiębiorczych. To może jednak wyglądać inaczej w Polsce, inaczej w Stanach Zjednoczonych, inaczej we Francji. Trzeba więc patrzeć lokalnie. Firmy, które odniosły sukces, mają jednak wspólne cechy: potrafią skutecznie przyciągać bardzo utalentowanych ludzi, takich, którzy potrafią pracować ciężko przez wiele godzin w tygodniu i często mają znakomite osiągnięcia. W tym działaniu szukałbym lekcji dla dzisiejszych liderów. To, czego warto nauczyć się, nie dotyczy tylko pieniędzy. Chodzi o inicjowanie i promowanie ekscytujących projektów, o własny wkład i wysiłek przywódcy w inspirowanie ludzi. Nie chodzi tylko o splendor i otrzymanie nagrody, która może być w postaci finansowej, a może też oznaczać wspaniałe, nowe możliwości działania w znakomicie funkcjonującym zespole. I jeżeli to wszystko złoży się razem, to można zrobić bardzo dużo. Wtedy, kiedy lider jest naprawdę częścią zespołu.

● Dziękuję za rozmowę.

prof. Joseph L. Badaracco

światowy ekspert w dziedzinie przywództwa i podejmowania decyzji. Profesor etyki biznesu w Harvard Business School, absolwent St. Louis University, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Harvard Business School. Członek Komitetu Wydziałowego Harvard Center for Ethics and the Professions i dyrektor katedry w Nomura School of Advanced Management w Tokio. W ostatnich latach prof. Badaracco zajmował stanowisko starszego prodziekana i kierownika programu MBA oraz kierownika Currier House w Harvard College; był także prezesem Harvard University Advisory Committee on Shareholder Responsibility. Wykładowca programów menedżerskich m.in. w USA i Japonii. Jest autorem książek: „Business Ethics: Roles and Responsibilities”, „Defining Moments: When Managers Must Choose between Right and Right” oraz „Leading Quietly: An Unorthodox Guide to Doing the Right Thing”. Jego prace zostały przełożone na dziesięć języków.

Prof. Joseph L. Badaracco był gościem specjalnym i poprowadził wykład podczas konferencji z cyklu „Autorytety zarządzania” zorganizowanej przez Harvard Business Review Polska oraz ICAN Institute w Warszawie 8 czerwca 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »