| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Przywódca na trudne czasy. Kierunki zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przywódca na trudne czasy. Kierunki zmian w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Jak wybrać dobrego lidera na trudne czasy? Dlaczego po metodach podejmowania decyzji można rozpoznać menedżera o cechach prawdziwego przywódcy? Na czym polega najważniejsza rola działu HR w warunkach niestabilnej sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie? To kilka pytań, na które starali się odpowiedzieć międzynarodowi eksperci goszczący na Kongresie Kadry & Expo w Warszawie.

Podejmowanie decyzji

Przywództwo jest pojęciem definiowanym w rozmaity sposób. – To proces motywowania i inspirowania innych ludzi do współpracy, a dzięki temu – także do osiągania znakomitych rezultatów – przekonywał Victor H. Vroom, współzałożyciel i profesor Yale School of Management, międzynarodowy ekspert w dziedzinie przywództwa i podejmowania decyzji. – Ale to konkretna sytuacja wpływa na to, na ile skuteczny jest lider. Są dwa zasadnicze style przywódcze: koncentracja na zarządzaniu i koncentracja na zespole. Kluczowym aspektem przywództwa jest udział w podejmowaniu decyzji.

Victor H. Vroom ma za sobą 40-letni okres badań w zakresie przywództwa. Przeanalizował sposoby podejmowania decyzji kilkuset tysięcy liderów. – Rolą autentycznego lidera jest kontrolowanie procesu podejmowania decyzji. Znajdowanie rozwiązań to zadanie zespołu, ale nie lidera. Jego funkcja polega więc na inspirowaniu do poszukiwania i znajdowania rozwiązań, na delegowaniu uprawnień w tym zakresie – mówił ekspert. Twierdził też, że w tak pomyślanym procesie lider powinien odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące podejmowanej decyzji:

  • czy i w jakim stopniu decyzja wpłynie na osiąganie celów?
  • czy rzeczywiście jest niezbędna dla lepszego działania zespołu?
  • jakie koszty są z jej podjęciem związane (czas, wysiłek, finanse)?
  • czy będzie miała wpływ na rozwój wiedzy i doskonalenie kompetencji pracowników?
  • czy zachęca ich do współpracy, czy raczej ją ogranicza lub blokuje?
  • czy tworzy poczucie znaczenia i wagi w opinii pracowników?
  • czy jest powiązana z indywidualnymi celami pracownika?

– Są to zasadnicze kryteria w procesie podejmowania decyzji, wyznaczające obszar konsultacji ze współpracownikami. Dzięki stworzeniu przestrzeni wolności dla zespołu w podejmowaniu decyzji można przecież uzyskać znacznie lepsze rezultaty w działaniach podjętych w wyniku tej decyzji – mówi Victor H. Vroom. Podpowiada menedżerom, także tym odpowiedzialnym za HR: wyznaczaj cele, wspieraj kompetencje zespołu, doceniaj zaangażowanie ludzi, rozwijaj pracowników, ale przede wszystkim – włączaj innych w proces podejmowania decyzji, nawet w najważniejszych kwestiach.

Specjalistyczne kompetencje w cenie

– Jesteśmy ostrożni, kiedy myślimy o przyszłości, kiedy próbujemy coś przewidzieć odnośnie do kierunków zarządzania kadrami, ale trzeba podjąć próbę analizy implikacji, które z dzisiejszego stanu rynku pracy mogą wyniknąć w przyszłości dla pracowników, jak też dla pracodawców – podkreślał Stephen Taylor, starszy wykładowca The Machester Metropolitan University Business School, krajowy ekspert w Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD). Ekspert analizuje sposoby pracy działów HR i ich funkcje, które mogą rozwijać się w ciągu następnych 15–20 lat. – Rynek pracy będzie coraz bardziej poszukiwał wykwalifikowanych pracowników, a walka z brakiem kadr o specjalistycznych kompetencjach pracowników w coraz większym stopniu będzie dominowała w światowej branży HR. Dlatego skuteczna rekrutacja będzie miała zasadnicze znaczenie w pracy specjalistów ds. zarządzania personelem. Bo będzie prowadzona w coraz bardziej ograniczonym w zasoby środowisku. A to będzie wymagało opracowania nowego i coraz bardziej kreatywnego podejścia do zarządzania ludźmi – mówił Stephen Taylor.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »