| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Ustawienia systemowe w biznesie

Ustawienia systemowe w biznesie

Metoda ustawień systemowych w biznesie od kilkunastu lat dynamicznie rozwija się i zdobywa popularność w Europie Zachodniej. Korzystały z niej takie firmy, jak Daimler-Chrysler, IBM, McDonald’s, Microsoft czy BMW. Jednak metoda budzi kontrowersje, a większość osób w pierwszym kontakcie z nią reaguje sceptycyzmem i niedowierzaniem.

Klasyczne metody konsultingu czy ustawienia systemowe?

To niewłaściwie postawione pytanie, ponieważ najwięcej można zyskać, dopuszczając do głosu obydwa podejścia. Ustawienia mogą stanowić cenne dopełnienie klasycznych metod konsultingu. Na początku procesu jako źródło cennych wglądów na temat istoty problemu i dynamik organizacyjnych. Ułatwiają identyfikację autentycznej przyczyny problemu, bez tracenia zasobów na rozwiązywanie problemów wtórnych. W tym przypadku kluczowe jest uzyskanie wglądu dotyczącego tego, w którym miejscu zacząć, kto w systemie potrzebuje zmiany i w jakim zakresie, które problemy są pierwotne, a które jedynie wtórne. Słowem – wiedząc o systemie jako sieci współzależności, dotknąć praprzyczyny problemów, a nie jedynie łagodzić skutki nierównowagi systemowej.

W trakcie i pod koniec procesu konsultingu metoda ustawień systemowych doskonale nadaje się do testowania możliwych rozwiązań jedno po drugim. Wydatnie zwiększa to ilość dostępnych informacji przed podjęciem niezbędnej dla organizacji decyzji. Przykładem może być ten etap procesu rekrutacji, gdy wyłoniono kilku kandydatów spełniających wszystkie kryteria. W takim przypadku metoda może pozwolić wybrać tego, który najlepiej będzie pasował do organizacji. Podobnie z wyborem członków zespołów zadaniowych czy też tego, kto najlepiej sprawdzi się w roli szefa danego zespołu.

Dla osób, które są w stanie zaakceptować sferę niewiadomego wpisanego w tę metodę, może się ona stać kolejnym narzędziem, po które można sięgnąć, aby zmaksymalizować efektywność swoich działań konsultingowych.

Dlatego, mimo że jeszcze nie wszystko zostało wyjaśnione przez naukę, być może opłaca się docenić niewidzialne.

 

BIBLIOGRAFIA

1. K.P. Horn, R. Brick „Invisible Dynamics. Systemic Constellations in Organisations and in Business”, Car-Auer, Second Edition 2009 .

2. J.J. Stam, „Ustawienia systemowe w biznesie i organizacjach”, Czarna Owca, Warszawa 2010.

Czytaj także

Autor:

socjolog; współwłaścicielka i szefowa firmy badawczo-doradczej Ares

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK