| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zintegrować zespół?

Jak zintegrować zespół?

Niedawno do w miarę nowego zespołu młodych pracowników, którym kieruję, dołączyła osoba z innego pokolenia. Osoba znakomicie przygotowana merytorycznie do zadań zawodowych. Zarazem starsza o pokolenie, zatem nieprzygotowana do wyzwań, jakie takie nowe, młode otoczenie przed nią postawi. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować do tego, by taki zespół zintegrować?

Wreszcie spokój

Po burzy przychodzi spokój. Czasem to właśnie w tej fazie następuje konieczność oswojenia się z zupełnie odmiennym wizerunkiem innych członków zespołu („wilk w owczej skórze”, „cicha woda”). Przykre lub miłe rozczarowanie (w porównaniu z pierwszym wrażeniem). To moment, gdy już wiemy, czego się można po kim spodziewać, na kogo liczyć, kogo omijać szerokim łukiem, ale wiadomo, że trzeba z tym żyć i budować coś wspólnie, już na prawdziwych przesłankach.

Wzajemna współpraca

Wreszcie można zacząć kolejną fazę, efektywnej współpracy. W tej fazie uczestnicy są już dobrze zintegrowani i nieźle współpracują, bo komunikacja jest otwarta, istnieje największe od początku procesu zaufanie. Zespół charakteryzuje maksymalna efektywność i satysfakcja z wykonanego zadania. I żyliby długo i szczęśliwie, gdyby nie to, że mogą pojawić się zmiany w otoczeniu, na przykład nowe cele i zadania. Dojrzały zespół może szybko przystosować się do zmian i osiągnąć nowy cel. Łatwo to zrobić, bo zaufanie jest wciąż wysokie, praca wykonywana efektywnie, a komunikacja otwarta.

Gdzie jesteśmy

Teraz najważniejszy moment wyciągnięcia wniosków. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Gdzie jest nasz młody zespół? W której fazie? Czy przypadkiem nie warto trochę popchnąć proces? Czy nie wyhamować, jeśli przebiega zbyt szybko? Czy mamy się delikatnie poznawać? Czy wiemy wystarczająco dużo o sobie, aby wypracować najlepsze rozwiązanie? Jakie kryteria zintegrowania już spełnia, a czego mu brakuje?

Trudno podać listę konkretnych działań, które pomogłyby zintegrować konkretny zespół, jeśli nie ma się precyzyjnych danych. Młody zespół z definicji może być w fazie formowania się, może mu brakować wiedzy o sobie, może być kłopot z konwencją, komunikacją, informacją zwrotną. Ale może mieć inne problemy i wyzwania.

Pomocą mogłoby być zarówno szkolenie, jak i warsztat wyjazdowy zawierający trochę wiedzy i jakiś rodzaj gry czy symulacji połączony ze wspólnie spędzonym wieczorem. Czasem za starter wystarczyłoby samo „piwo” bez konieczności dalszego wyjazdu.

Ważne jest dokładne zdefiniowanie, gdzie jesteśmy i czego nam brakuje. Jeśli postawimy dobrą diagnozę, zdecydowanie łatwiej będzie wybrać formę działania integracyjnego.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »