| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak zintegrować zespół?

Jak zintegrować zespół?

Niedawno do w miarę nowego zespołu młodych pracowników, którym kieruję, dołączyła osoba z innego pokolenia. Osoba znakomicie przygotowana merytorycznie do zadań zawodowych. Zarazem starsza o pokolenie, zatem nieprzygotowana do wyzwań, jakie takie nowe, młode otoczenie przed nią postawi. Na co zwrócić uwagę, jak się przygotować do tego, by taki zespół zintegrować?

Każdy głos jest ważny

Następna kwestia to wspólnota w podejmowaniu decyzji, w zintegrowanym zespole każda osoba jest traktowana podmiotowo, tzn., że ma możliwość wpływu na daną decyzję, każdy głos jest brany pod uwagę.

Następna cecha to wychodzenie naprzeciw potrzebom członków zespołu. Jeśli w zespole realizowane są tylko potrzeby części osób, a pozostałe muszą, pod mniejszą lub większą presją, podporządkować się, nie sposób mówić o zespole zintegrowanym.

Zanim zatem wybierzemy formę integracji, odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim stopniu nasz młody zespół realizuje te kryteria, gdzie jest w tym momencie i na którym warto by się skoncentrować wzmocnić, pomóc.

Fazy rozwoju zespołu

Opisany został zatem stan docelowy. Nie sposób jednak pominąć faktu, że ważna jest droga dojścia do takiego stanu idealnego. Tę drogę wyznaczają naturalne fazy rozwoju zespołu, którym podlega każdy.

Świadomość tego, w jakiej fazie jest zespół w danym momencie i czym się ta faza charakteryzuje, jest punktem wyjścia do określenia, jaka aktywność może być pomocna w tym momencie, aby zespół zintegrować.

Budowanie

Pierwsza faza to faza formowania, budowania i integracji, kiedy zespół i jego wspólnota dopiero się rodzi. To bardzo ciekawa faza, gdy świadomie bądź nie, przywdziewa się maski, zachowuje dystans, usiłuje zaprezentować od najlepszej strony, wykreować taki obraz własnej osoby, aby zdobyć przychylność innych. W tej fazie cele grupy nie są tożsame z celami indywidualnymi.

Okres burzy

Druga, nieprzyjemna, ale i nieunikniona, a zarazem niezbędna faza, konfliktu, burzy i naporu. To dramatyczny moment, kiedy maski opadają, a okres pozornej harmonii i życzliwości wszystkich dla wszystkich zastępuje walka o zabezpieczenie indywidualnych interesów. To moment, gdy przychodzi do rozdzielenia celów, doprecyzowanie planu działania i zakresu odpowiedzialności.

Członkowie zespołu zaczynają bez ogródek pokazywać, co jest dla nich naprawdę ważne, to moment zbudowania podstawowych zrębów zespołu, ustalenia pozycji, koalicji, podgrup, tego, czego możemy spodziewać się po sobie i innych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »