| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > (Nie) chodzi o to, kim jesteś

(Nie) chodzi o to, kim jesteś

Rozmowa z Ricardo Vargasem, międzynarodowym konsultantem i dyrektorem zarządzającym TMI w Portugalii

● W jaki sposób powiązać indywidualne wartości pracowników z kluczowymi wartościami firmy, aby budować przewagę konkurencyjną firmy?

Są trzy różne systemy wartości, których powiązanie jest ważne, aby osiągnąć sukces, czyli wartości: indywidualne, firmy i rynku. Prawdziwe wartości firmy są kombinacją wartości wszystkich pracowników. Nie ma znaczenia, jakie wartości firma wypisze na swoich ulotkach lub umieści na plakacie powieszonym na ścianie. To są jedynie życzenia. Prawdziwe wartości to te, które przejawiają się w zachowaniu pracowników. Uważam, że w tym znaczeniu etyka firmy jest wynikiem działań, jakie wykonują menedżerowie i na jakie pozwalają wewnątrz organizacji.

● Jaka jest tu rola specjalistów HR, a jaka menedżerów średniego szczebla?

Najważniejsze zadanie w powiązaniu wartości firmy z indywidualnymi wartościami jej pracowników należy właśnie do menedżerów średniego szczebla. To oni dają przykład, pozwalają lub zapobiegają konkretnym zachowaniom. Natomiast specjaliści HR odgrywają istotną rolę w tworzeniu systemu, który wspiera menedżerów każdego szczebla w zarządzaniu osobistą etyką. Warto przy tym zadać sobie pytanie, czy Twoja ocena wyników i system rozwoju są powiązane z kluczowymi wartościami firmy?

● A na czym polega strategia działania, którą Pan nazwał Planem B?

Firmy odnoszące sukces to tylko te, które mają dobry Plan B. Nasze oczekiwane i planowane pomysły, czyli Plan A, rzadko kiedy udaje się zrealizować. Większość menedżerów myśli, że wystarczy dobrze zaprojektować strategię, aby się ziściła. Dlatego naszym zadaniem jako konsultantów jest wspieranie firm w zarządzaniu ludźmi, które pozwoli im skutecznie wprowadzać w życie strategię organizacji. Pracujemy z menedżerami najwyższego szczebla, aby stali się bardziej efektywni w prowadzeniu firmy i skoncentrowani na jej wizji. Z kolei menedżerom średniego szczebla pomagamy w tym, aby potrafili skuteczniej wdrażać strategię firmy razem ze swoimi zespołami. Wspieramy więc firmy w procesie zarządzania zmianą i integracji kapitału ludzkiego, która umożliwia realizację strategii. Służą temu nasze autorskie rozwiązania i doświadczenia we współpracy z firmami w różnych krajach świata – od Brazylii po Szwajcarię.

● Dziękuję za rozmowę.

Ricardo Vargas

konsultant, międzynarodowy mówca, dyrektor zarządzający TMI w Portugalii. Założyciel firmy Plan B Consulting. Odpowiada za rozwój międzynarodowych konsultantów TMI i Plan B Consulting, działających w różnych krajach świata. Specjalizuje się w budowaniu przywództwa, a jego metody i pomysły wdrażane są w międzynarodowych i wielokulturowych korporacjach. Autor licznych publikacji z zakresu zarządzania, ma również własną comiesięczną kolumnę w „Executive Digest Magazine”. W 2007 roku otrzymał tytuł Portugalskiego Konsultanta Roku, który przyznawany jest przez „HR Magazine” i „Select Vedior”.

Ricardo Vargas będzie gościem firmy House of Skills podczas III Międzynarodowego Konwentu HR – Global Perspective 22 września w Warszawie (organizator: Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »