| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Uzależnieni od stresu

Uzależnieni od stresu

XXI wiek i narzucone przez niego tempo życia powodują lawinę dolegliwości związanych ze stresem. Większość osób ma świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą przeciążenie napięciem, i to zarówno na funkcjonowanie psychiczne, jak i na stan zdrowia. Nastąpiła zmiana funkcji stresu – z naturalnej reakcji przystosowawczej organizmu do zjawiska, które towarzyszy nam na co dzień, przyjmując postać chroniczną, prowadzącą do wielu chorób.

Jak rozpoznać nałogowca

Amerykańscy naukowcy dr M. Friedman oraz R.H. Rosenman wyróżnili zachowania pozwalające z łatwością określić, czy dana osoba jest pod ciągłym wpływem stresu związanego z pracą:

  • osoby te mają tendencję do szybkiego chodzenia, jedzenia oraz mówienia, szczególnie pod koniec zdania,
  • często robią kilka rzeczy naraz, na przykład golą się (czy w wersji dla kobiet – malują paznokcie) i prowadzą samochód,
  • są zazwyczaj niecierpliwe i odczuwają wyrzuty sumienia podczas wypoczynku, a na wakacjach nieustannie myślą o pracy,
  • bardzo często podejmują próby zwiększenia ilości wykonywanej pracy w danej jednostce czasu,
  • mają skłonność do niesłuchania opinii innych, jak też gromadzenia przedmiotów bez cieszenia się nimi,
  • utożsamiają sukces z czasem – prezentują myślenie typu „wykonanie zadania z jak największą prędkością jest najważniejsze”. Czas na wypoczynek coraz częściej jest traktowany jako czas stracony.

Jednak działanie w stanie chronicznego napięcia, bez możliwości regeneracji psychicznej i fizycznej, może mieć katastrofalne konsekwencje. Skutki te odnoszą się nie tylko do stanu zdrowia fizycznego i psychicznego jednostki, lecz także do funkcjonowania rodziny i społeczeństwa jako całości.

Prewencja niezbędna

Jak określił Tony Schwarz, ekspert zarządzania własną energią i współautor książki „Potęga pełnego zaangażowania” – Żyjemy w cyfrowym czasie, rytm naszej egzystencji przypomina gwałtowny łomot serca, które nie ma wytchnienia. Kłopot polega na tym, że już tak przywykliśmy do takiego stanu rzeczy, że trudno jest nam wyobrazić sobie przejście na inny tryb. Jednak zmiany są konieczne i aby były możliwe, potrzebne są działania zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacyjnym.

Daj sobie szansę

Ponieważ pewien poziom stresu jest niezbędny do mobilizacji i aktywizacji działania, konieczne jest nauczenie się optymalizacji poziomu stresu na poziomie osobistym. Można to osiągnąć poprzez naukę odpowiednich technik oraz rozwinięcie pewnych wewnętrznych zasobów, jak poziom optymizmu czy asertywność. Jednak najważniejsza jest świadomość i motywacja wynikająca z postawy – danie sobie zgody na relaks i odpoczynek. Niemniej jednak zmiany te wiele nie dadzą jednostce, jeśli nie będą szły w parze z działaniami na poziomie organizacyjnym.

Rola pracodawcy

Na poziomie instytucji ważna jest świadomość firmy i jej chęć do zapewnienia swoim pracownikom jak najlepszej kondycji fizycznej i psychospołecznej. W tym celu należy opracować specjalne procedury skupiające się na prewencji i pomocy w radzeniu sobie ze stresem zawodowym.

Wdrożenie ich powinien aktywnie wspierać zarząd.

Czytaj także

Autor:

psycholog i trener; wykładowcą psychologii w krakowskim Kolegium Europejskim

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »