| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

Dzięki temu wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z wielu miejsc na dobę. Umożliwia to dostosowanie czasu oraz miejsca szkolenia do indywidualnych preferencji jego uczestników. Nie ma sensu jednak zakup e-learningowych programów szkoleniowych w przypadku małej grupy uczestników. Poza tym, taka forma szkoleń najlepiej sprawdza się, kiedy grupa ta jest rozproszona, a zorganizowanie kursu w jednym miejscu i o jednej porze nie jest zadaniem łatwym. Warto również podkreślić, że internetowe programy szkoleniowe mogą być dostosowywane do indywidualnych wymagań firmy oraz modyfikowane na potrzeby jej rozwoju. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z tak nowoczesnych narzędzi, które z całą pewnością zapewniają komfort mi oszczędność czasu.

Zobacz serwis: HRM

Czy są jakieś ograniczenia?

O nich też wypada przecież wspomnieć. A może nawet o tym, czego nie da się tak naprawdę zastąpić. W świetle dotychczasowych badań i wielkiego boomu na e-learning, który miał miejsce już jakiś czas temu, okazało się, że nic tak naprawdę nie jest w stanie do końca zastąpić czynnika ludzkiego. Tu należałoby zwrócić uwagę na perspektywę pracownika. Nie można zapominać bowiem o korzyściach, jakie daje możliwość pracy z grupą i integracja pracowników. Na to e-learning niestety nie pozwala. Kolejnym ograniczeniem mogą okazać się bariery technologiczne, takie jak zbytnie obciążenie sieci internetowej, czy brak dostępu do odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że e-learning wymaga od jego uczestników dużej motywacji i samodyscypliny, co nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem.  

Podsumowując

E-learning to z całą pewnością nowatorska i ciekawa forma edukacji. Posiada też jednak swoje ograniczenia, przez co nie zawsze może wydawać się w pełni skuteczna. E-learning, mimo iż rozwija się w błyskawicznym tempie, nadal w naszym kraju rodzi swego rodzaju obawy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę rosnącą dynamikę biznesu oraz nieustanny rozwój technologii, a co się z tym wiąże zmieniające się oczekiwania młodego pokolenia, należy przyznać, że z taką formą edukacji trzeba się po prostu zmierzyć. Warto jednak podkreślić, że decyzje o organizowaniu e-szkoleń w firmach powinny być dokładnie przemyślane. O sukcesie e-learningu świadczy przede wszystkim ocena jego przydatności oraz jakość kształcenia.

W tym przypadku taka forma edukacji nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnych szkoleń organizowanych w firmach. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie e-learningu do naszej firmy, należałoby dokładnie przeanalizować jej potrzeby i na tej podstawie podjąć właściwe decyzje.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »