| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak wybrać odpowiednie miejsce szkolenia

Jak wybrać odpowiednie miejsce szkolenia

Podstawą udanego szkolenia jest nie tylko ciekawy program, lecz przede wszystkim trafny wybór miejsca. Wystarczy trochę odwagi i kreatywności. Ciekawy kurs można przecież zrobić nie tylko w dworku, schronisku górskim, pałacyku czy zamku w Polsce, ale także zorganizować go za granicą. Jednak za każdym razem należy zaplanować coś ciekawego, coś miejscowego, coś, co pozwoli ludziom zapamiętać to szkolenie. Dzięki temu sami, nie wiedząc kiedy, zastosują chętniej poznane techniki.

A w Barcelonie w saunie nie byłem - Picasso, Miro, La Rambla i Gaudi wygrali. Skąd sama Barcelona? Otóż pewien prezes zapytał, czy mam wolny weekend i podał datę. Miałem. Zapytał o jeden dzień szkolenia. Dla osłody, że to tylko jeden dzień, dodał, że w niedzielę pójdziemy na mecz. Kiedy przypomniałem, że nasza liga nie gra, powiedział, że wie i że tym razem idziemy na Camp Nou. Delikatnie (mile) zaskoczonemu wyjaśnił, że przelot do Barcelony jest tańszy niż bilet na ekspres do Zakopanego; hotel także jest tańszy niż podobnej klasy obiekty w Juracie czy Zakopanem. Skoro taniej, to co mnie dziwi? Niezwykłość miejsca? I miał rację! Szkolenie było udane, efektywne. Z szacunkiem dla pracowników - sobota i niedziela były wolne od zajęć szkoleniowych, poświęcone zwiedzaniu. Wieczorem „nasza” już Barca wygrała, a Ronaldhinio strzelił bramkę. Było taniej, efektywnie, z dobrym skutkiem i zapewne zostanie zapamiętane przez uczestników na wiele lat. Teoria, techniki, emocje, motywacja w jednym. I o to w szkoleniach chodzi.

Zasada transportowa

Każda godzina spędzona przez pracowników w podróży na szkolenie musi być tego warta, czyli musimy dać uczestnikom coś miejscowego, czego nie ma bliżej ich miejsca zamieszkania - inaczej po co ich męczyć? Muszą mieć na to wolny czas w programie.

Zasada miejsca

Jeśli chcesz integracji i współpracy uczestników, to zapewnij do tego warunki. Liczy się sala (jasna, przestronna, ładna - sprzęt można zawsze dowieźć) i rekreacja, by aktywnie odpocząć i być sprawnym, a także naturalny dostęp do informacji, prasy, sensownych programów TV, internetu.

Zasada kosztowa

Przeznacz budżet na ciekawe zdarzenie, dobry stół, degustację win, sushi, pokaz mistrza kuchni. To zostanie zapamiętane bardziej niż tak zwany wypasiony hotel.

Jarosław Turkiewicz

dyrektor handlowy LOGITEL Sp. z o.o.

Wyjazdy integracyjne zacieśniają stosunki i budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, przez co sprzyjają wzmocnieniu efektów pracy zespołowej. Wyjazdy mogą się odbywać zarówno w czasie pracy, jak i w czasie wolnym. Ich program powinien zawierać gry i zajęcia grupowe mające charakter team­buildingu. Dobrze zorganizowana impreza integracyjna jest doskonałą metodą na odreagowanie stresów dnia codziennego oraz daje możliwość poznania współpracowników. Wspólna zabawa oraz zmiana obowiązującej hierarchii służbowej prowadzą do zacieśnienia więzi między ludźmi.

Rzeczywista integracja zespołów odbywa się zazwyczaj w ramach grup branżowych. Dotyczy to w szczególności firm o rozbudowanej strukturze terytorialnej. Pracownicy skupieni wokół danej profesji, rozrzuceni w terenie, chętnie spotykają się, aby wspólnie bawić się oraz wymieniać doświadczeniami.

Wszelkie takie spotkania powinny być precyzyjnie przygotowane. Należy okreslić cel integracji i wybrać organizatora imprezy.

Wyjazdy integracyjne stanowią doskonały sposób motywowania pracowników. Jest wiele form i sposobów na to, aby bawić się dobrze, jednocześnie budując relacje w zespole. Nie należy natomiast zapominać o tym, że aktywny udział managementu w zabawie jest nieodzownym elementem spotkań integracyjnych.

 Marek Skała

Autor jest właścicielem Instytutu Szkoleń MEGALIT, współzałożycielem Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Jest członkiem American Society for Training and Development.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK