REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy iść na studia podyplomowe?

Klimek-Michno Katarzyna
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe

Kontynuowanie edukacji nikogo dzisiaj nie dziwi. Wręcz odwrotnie. Brak dokształcania i zadowolenie się tylko studiami licencjackimi czy magisterskimi wydają się wręcz niemożliwe. Studia podyplomowe to inwestycja we własny rozwój, jednak nie powinna być podejmowana tylko dla idei. Warto poważnie zastanowić się nie tylko nad kierunkiem podyplomówki, lecz także czasem jej realizacji. Zamiast pochopnej decyzji podejmowanej na fali – bo akurat wszyscy z otoczenia idą, bo tak wypada, dobrze wygląda, lepiej na spokojnie przeanalizować swoje plany i potrzeby rozwojowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować ofertę. Wyczujemy również właściwy moment na kontynuowanie edukacji, ponieważ będzie wynikać z naszych wewnętrznych potrzeb i motywacji, a nie zewnętrznych trendów.

Autopromocja

Studia podyplomowe to propozycja zarówno dla osób będących dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, jak i takich, które już mają spore doświadczenie. Można je potraktować jako inwestycję w siebie już na początku kariery, jak również mając za sobą lata pracy. – Są studia, które pozwalają rozpocząć swoją karierę z daną dziedziną i są też takie, które skierowane są do profesjonalistów i skupiają się na porządkowaniu lub pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku na pewno są przydatne w karierze – mówi Joanna Ukleja, specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Dla HR-owców i nie tylko

W zawodzie HR-owca nie pracują wyłącznie absolwenci kierunków human resources na studiach magisterskich. Z powodzeniem odnajdują się w tej profesji specjaliści, którzy ukończyli psychologię, socjologię, filologię, pedagogikę czy kierunki ekonomiczne. Studia podyplomowe z HR są jednak dla nich sposobem na uzupełnienie kwalifikacji i usystematyzowanie wiedzy. Rozszerzenie kompetencji gwarantują także HR-owcom studia pokrewne, np. coaching, psychologia biznesu czy employer branding. Studia MBA to niewątpliwie prestiż i furtka to wyższych notowań w oczach pracodawców.

Dalszą edukacją możemy zajmować się na uczelniach publicznych i prywatnych. Oferta studiów podyplomowych jest bardzo bogata i różnorodna, dlatego tym bardziej warto dokładnie przeanalizować swój wybór i dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impuls do podjęcia edukacji

Poniżej znajduje się kilka wskazówek i przykładów sytuacji, w których warto podjąć decyzję o wyborze studiów podyplomowych.

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

● Chcę się rozwijać i pracować nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami

Spotykam świeżo upieczonych absolwentów studiów magisterskich, którzy, ubiegając się o staż w Antal, już zapowiadają, że planują podjąć studia podyplomowe z zakresu ZZL. Z pewnością świadczy to o ich ambicji, ale można wątpić, czy będą to właściwie zainwestowane pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że podstawowym założeniem studiów podyplomowych jest bazowanie na praktycznym doświadczeniu. A trudno odnieść teorię do praktyki, gdy tej praktyki brak – mówi Małgorzata Wójtowicz.

Osobom, które już zdobyły pewne doświadczenie w zawodzie rekrutera, takie studia pomogą natomiast usystematyzować wiedzę. – Wielu rekruterów pracujących w Antal ma za sobą studia podyplomowe lub jest w ich trakcie. Mamy team leaderów, którzy podejmują studia podyplomowe z zakresu coachingu po to, aby skuteczniej zarządzać swoimi zespołami. Inni konsultanci podejmują studia dla HR biznes partnerów, aby jeszcze lepiej rozumieć potrzeby biznesowe po stronie klientów. Dla doświadczonych osób dobrze dopasowane studia podyplomowe mogą być furtką do poszerzania swoich kompetencji i pięcia się po kolejnych szczeblach kariery – przekonuje Małgorzata Wójtowicz.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Jak podkreśla Anna Mikulska, partner w MJCC Employer Branding Consultants, studia podyplomowe warto wybrać w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nam brakować konkretnych kompetencji, na przykład, żeby lepiej wykonywać swoją pracę, awansować lub zacząć karierę w nowym obszarze. – Moim zdaniem nie warto robić ich tylko „dla papierka” – w czasie rekrutacji pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę, bardziej liczą się doświadczenie i umiejętności niż dyplomy – twierdzi Anna Mikulska.

● Chcę uczyć się od praktyków i budować sieć kontaktów

Studia podyplomowe to okazja, aby poznać nowe rozwiązania, spojrzeć na biznes od praktycznej strony, wyjść poza teorię, przyswajaną podczas studiów magisterskich. To również szansa na wymianę doświadczeń z innymi słuchaczami – kolegami po fachu oraz nawiązywanie nowych kontaktów. – Cokolwiek by mówić o programach studiów i ich aspektach merytorycznych, to tak naprawdę za każdą opisaną treścią kryje się prowadzący i to on decyduje o sukcesie edukacyjnym oferty. Najlepiej, jeśli jest to praktyk z dużym doświadczeniem w danej branży. Taki wykładowca opowie o swoim doświadczeniu i uczuli na ewentualne błędy i pułapki, które czekają na nas w rozmaitych obszarach. To powinno odpowiadać osobom oczekującym przede wszystkim praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy – mówi Joanna Ukleja i zachęca, by skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach podczas wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Przyglądając się ofercie akademickiej, należy odnosić ją do swoich oczekiwań.

Na przykład, jeśli chcę nabyć umiejętności i kompetencje w wybranej przez siebie dziedzinie, to należy zwrócić uwagę, czy zajęcia mają formę warsztatową, czy wykorzystywane są case studies obrazujące realne sytuacje i wyzwania, z jakimi mierzą się autentyczne przedsiębiorstwa – wylicza Joanna Ukleja.J

Jak zadbać o rozwój kariery?

Studia podyplomowe powinny wyposażać słuchaczy w nowe, konkretne umiejętności i to powinno być główne kryterium wyboru uczelni i kierunku. – Jeśli nacisk kładziony będzie na praktykę, to będziemy mogli uczyć się od osób, które zajmują się danym obszarem HR-u na co dzień. Teoretyczne wiadomości można zdobyć w inny sposób, w przypadku studiów podyplomowych kluczowe jest właśnie zderzenie z teorią. Ważna jest też formuła zajęć – im mniej typowych wykładów, tym lepiej – mówi Anna Mikulska.

Należy także zwracać uwagę na renomę uczelni oraz rekomendacje. – Najlepiej, żeby nie były anonimowe. Pytajmy znajomych, sprawdzajmy opinie w internecie, w czasopismach, prasie branżowej – podkreśla dr Joanna Żukowska.

● Chcę zwiększyć swoje szanse na rynku

Dobrze wybrane studia mogą się przydać zarówno osobom na początku drogi zawodowej, jak i profesjonalistom, którzy chcą rozszerzyć spektrum swoich umiejętności. Dobra uczelnia da szansę uporządkowania umiejętności, które już mamy, zdobycia praktycznego spojrzenia na HR i zainspirowania się poprzez kontakt z osobami w podobnej sytuacji zawodowej – mówi Anna Mikulska.

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie. Współczesny HR-owiec jest partnerem biznesowym, wykorzystującym w swojej pracy nowoczesne technologie, znającym się też na marketingu czy employer brandingu. Stale pojawiają się przed nim nowe wyzwania, a to oznacza ciągłą potrzebę dokształcania. Zdobywając dodatkowe kwalifikacje, np. jako trener biznesowy czy specjalista ds. employer brandingu, może stać się atrakcyjniejszym kandydatem do pracy bądź pracownikiem.

● Chcę zmienić zawód/branżę i zdobyć nowe kwalifikacje

Jeśli rozważamy zmianę zawodu, studia podyplomowe mogą być pierwszym krokiem na tej drodze. Należy jednak pamiętać, że dzisiaj pracodawcy cenią szczególnie doświadczenia, dlatego warto wiedzę zdobytą podczas studiów jak najszybciej uzupełnić praktyką.

Sztuka rozwoju - jak wspierać pracowników w karierze

KOMENTARZE

  •  Joanna Ukleja, Specjalista ds. HR w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu
  •  Małgorzata Wójtowicz, Menedżer HR w Antal International
  •  Joanna Żukowska, Kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE
  •  Anna Mikulska, Partner w MJCC Employer Branding Consultants

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA