| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak uwierzyć w siebie?

Jak uwierzyć w siebie?

Pracuję w międzynarodowej korporacji, od roku na stanowisku lidera zespołu projektowego. Mam jednak wrażenie, że mimo mojej wiedzy i doświadczenia dla podwładnych nie jestem autorytetem i nie szanują mnie tak bardzo, jak chociażby liderów innych projektów. Nie jestem pewna, czy dzieje się tak dlatego, że jestem kobietą czy też dlatego, że jestem wrażliwa (przejmuję się problemami współpracowników, zastrzeżenia klienta potrafią wytrącić mnie z równowagi na długi czas itp.). Czy są jakieś sprawdzone metody na to, by po prostu uwierzyć w samą siebie i własne umiejętności i predyspozycje?

Po sporządzeniu listy swoich mocnych stron, czas na te słabsze. Wypisanie ich pozwoli Ci, zastanowić się, które faktycznie utrudniają efektywne działanie, a które można pozytywnie przeformułować. Jeśli wśród słabszych stron pojawią się takie, które faktycznie ograniczają Twoją efektywność (np. nie potrafię argumentować i rzeczowo bronić swojego stanowiska), natychmiast zadaj sobie pytanie „zatem, co ja mogę z tym zrobić?”. Oczywiście „nic nie mogę z tym zrobić” nie jest odpowiedzią (metodę znaku stop i gumki recepturki już znasz). Jeżeli Twoim problemem jest nieumiejętność argumentowania, poszukaj odpowiedniego szkolenia, książki, obserwuj ludzi, którzy są w tym dobrzy itd.

UWAGA

Zaplanuj ścieżkę poprawy i rozwoju. Pomyśl sobie także, że może niektóre Twoje wady mogą być zaletami! Jesteś pełna empatii i uwielbiasz pomagać innym? To świetnie! Swoje zdolności możesz wykorzystać, by usprawnić pracę całego zespołu i poprawić atmosferę pracy.

Nie pozwól jednak, by inni zrzucali na Ciebie wykonanie swoich obowiązków i manipulowali Tobą („jak Ty mi nie pomożesz, to już jestem skończony”; „Tobie to zajmie tylko chwilkę, a ja będę nad tym siedziała po nocach” itp.). Naucz się odmawiać w sposób zdecydowany, a jednocześnie nastawiony na budowanie relacji, np. „Przykro mi, nie napiszę za Ciebie tego raportu, ponieważ to jest twój Klient i to ty orientujesz się, jak wygląda sytuacja. Jeśli to dla Ciebie tak ważne, możemy się umówić, że jak już napiszesz ten raport przejrzę go i dam ci informację zwrotną”. Pamiętaj, że proponowana alternatywa (przejrzenie raportu) jest pokazaniem, że nie ignorujesz drugiej osoby i jej potrzeb. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, że jest swoistą rekompensatą niespełnienia pierwotnej prośby (po godzinach siedzisz i wnikliwie czytasz raport, by w końcu napisać go od nowa). Nie potrafisz „odgryźć się” koledze, który ciągle niesłusznie krytykuje Ciebie i Twoją pracę? Zamiast wchodzić w niepotrzebne przepychanki słowne, pokaż, że takie uwagi nie robią na Tobie wrażenia. Równie krótko odpowiedz „Przykro mi, że tak postrzegasz moją osobę. Ja mam na swój temat zupełnie inne zdanie”. Koniec dyskusji. Jeden do zera dla Ciebie, to Ty masz klasę.

Czynnikiem, który bardzo często ogranicza rozwój zawodowy kobiet, jest brak wiary we własne zdolności i predyspozycje. Kobiety wmawiają sobie, że nie są wystarczająco asertywne, pracowite czy też - mówiąc kolokwialnie - wygadane, by ktoś je zauważył i zaczął promować. Tymczasem pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest spojrzenie na samą siebie w łagodniejszy sposób i uwierzenie, że mamy mnóstwo pozytywnych cech, o których po prostu zapominamy. Natomiast to, co do tej pory było naszym ograniczeniem, przy odrobinie pracy nad samą sobą może być naszą przewagą i pomóc nam w osiągnięciu celów.

Sylwia Królikowska-Evenhuis

Autorka jest psychologiem biznesu, trenerem, coachem i doradcą w firmie INVENTI Consulting.

Kontakt: sylwia.krolikowska@inventi.com.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK