REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca
20 czerwca Światowy Dzień HR-owca
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

W spotkaniu udział wezmą Dorota Dublanka, MBA, Sylwia Halas-Dej, Paulina Rafalska, Paweł Dudziak, Grzegorz Filipowicz, którym towarzyszyć będą zaproszeni goście oraz uczestnicy online na naszym profilu.

REKLAMA

Autopromocja

Mało jest tematów, które by tak bardzo obrosły mitami i stereotypami jak zmiany pokoleniowe pracowników – zarówno na poziomie rynku pracy jak i praktyk firmowych. Wiele firm wydaje się nieco demonizować tzw. Z-tki podczas gdy inne doskonale wykorzystują potencjał zróżnicowanych pokoleń. Jak to możliwe? Wydaje się, że jednym z źródeł sukcesu – bądź porażki – w tym zakresie jest dobre zrozumienie zachodzących zmian i umiejętność ich przełożenia na codzienne dobre praktyki zarządzania kapitałem ludzkim.

Główne tematy
👉O co tak naprawdę chodzi w zmianach pokoleniowych na rynku pracy?
👉Kultura organizacyjna a pokoleniowe zmiany systemów wartości.
👉Dlaczego niektóre firmy nie radzą sobie ze zmianami pokoleniowymi a inne robią to doskonale.
Konkretne podpowiedzi z perspektywy procesów Zarządzania Kapitałem Ludzkim:
👉Rekrutacja odkrywana na nowo
👉Zarządzanie doświadczeniami pracowników z różnych pokoleń
👉Kultura pracy (i nie tylko)

O godzinie 12.00 zapraszamy na webinar „HR Smart Board”, który poprowadzi Grzegorz Filipowicz.

Zarządzanie Kapitałem Ludzkim (ZKL) jest procesem, który po prostu musi opierać się o dane. Nie wystarczy jednak dostęp do mierników różnych procesów i projektów HR. Trzeba je umiejętnie powiązać z kluczowymi dla organizacji procesami biznesowymi i wykorzystywać wynikające z nich wnioski. Nie da się tego zrobić o ile nie sięgniemy po specjalistyczne narzędzia IT takie jak HR Smart Board. W trakcie webinaru pokażemy w jaki sposób przekształcać tego typu rozwiązania na systemowe narzędzie do ZKL oraz budowania partnerskiej relacji między HR a Zarządem firmy. Sprawdzone rozwiązania, studia przypadków a przede wszystkim praktyczne podpowiedzi to istota planowanego spotkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo?

Webinar jest przeznaczony dla wszystkich osób, które są zaangażowane, bądź zainteresowane wykorzystaniem wskaźników i narzędzi IT w procesie ZKL. W szczególności zapraszamy:
👉Menedżerów i specjalistów HR;
👉Dyrektorów personalnych;
👉Przedstawicieli kadry menedżerskiej i zarządzającej dla których ważna jest kwestia odpowiedniego zarządzania kapitałem ludzkim (ZKL) organizacji.
Zakres tematyczny
W trakcie webinaru poruszymy takie zagadnienia jak:
👉Jak dzięki wskaźnikom ZKL budować prawdziwie partnerską, biznesową relację z kluczowymi interesariuszami: Zarząd i kadra menedżerska?
👉Jak zachować odpowiednią relację „wskaźników ludzkich” (human outcomes) oraz „wskaźników biznesowych” (business outcomes)?
👉Jak monitorować poziom rentowności kapitału ludzkiego?
👉Jak liczyć ROI ze zdecydowanej większości projektów i procesów HR?
👉Jak przygotować optymalny HR Dashboard?
👉Wykorzystanie narzędzia HR SmartBoard w monitoringu personalnym i tworzeniu strategii ZKL

Wisienką na torcie będzie o godzinie 13.30 spotkanie z Romeo Grzębowskim na webinarze „Siła biznesu to Ludzie”
– Jak z pomocą narzędzi diagnostycznych Extended DISC budować w organizacji:
💡Siłę doceniania różnorodności
💡Siłę nowoczesnego przywództwa
💡Siłę dopasowania w rekrutacji
💡Siłę równowagi i dobrostanu
💡oraz Siłę skutecznych zespołów
Prowadzący – Romeo Grzębowski opowie o doświadczeniach zespołu Extended Tools we wdrażaniu narzędzi diagnostycznych w różnych procesach HR w organizacjach. Dotkniemy także aktualnych trendów i wyzwań z którymi mierzą się zespoły HR i pokażemy, tam gdzie to możliwe, jak je adresować narzędziami Extended DISC lub pokrewnymi. Będzie praktycznie, ale też inspirująco.
Do zobaczenia w onlinie.

Mamy też dla Was specjalne promocje z okazji Światowego Dnia HR-owca.
Zakupy możecie zrobić tutaj : https://promocje.infor.pl/hr2024/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA