| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Integracja pod dachem, czyli alternatywa dla treningów outdoor

Integracja pod dachem, czyli alternatywa dla treningów outdoor

Dla wielu firm sezon letni jest czasem intensywnej produkcji i sprzedaży, dlatego wyjazdy integracyjne przesuwają na zimę. Mimo że latem pogoda bardziej sprzyja zajęciom outdoorowym w terenie, to ziąb na dworze przestanie być problemem, gdy słowo „outdoor” zamienimy na „w formie gier”.

Wymienione pomysły na scenariusze w różnym stopniu spełniają cele integracyjne i edukacyjne. Najczęściej formy muzyczne, sportowe i filmowe pełnią funkcję integracyjną: budują zespół, umożliwiają poznanie się w nieformalnej sytuacji, poprawiają relacje w grupie. Akcenty edukacyjne są w nich skromniejsze. Natomiast warsztaty kryminalne, łamigłówkowe i strategiczne pozwalają na rozwijanie konkretnych umiejętności i postaw. Gry strategiczne można wręcz wykorzystywać do kształcenia twardych umiejętności biznesowych.

Jeśli wyjazdy organizowane są cyklicznie, warto co roku decydować się na inny scenariusz. Wtedy dodatkową atrakcją jest efekt niespodzianki. Można też dzięki temu podkreślić, że staramy się dopasować do różnorodnych oczekiwań pracowników - raz artystycznych, innym razem sportowych.


Udany wyjazd zależy od trzech podstawowych elementów.

1. Odpowiednio dobranego programu - powinniśmy dostosować go zarówno do celu wyjazdu (integracja czy edukacja?), jak i oczekiwań grupy. Część osób może preferować zadania typu kryminalnego, inni artystycznego. Jedni wolą zajęcia wymagające wysiłku fizycznego, inni łagodne.

2. Wyboru właściwego organizatora, czyli trenerów doświadczonych w organizacji tego typu wyjazdów. Warto pytać, czy firma organizowała już imprezy tej wielkości (projekt dla stu osób to coś innego niż szkolenie dla piętnastu uczestników) i czy zatrudnia doświadczonych trenerów. Być może imprezę muzyczną proponuje organizacja, która jest świetna w aranżowaniu zabaw weselnych, ale czy potrafi zintegrować zespół biznesowy?

3. Uzgodnienia logistyki z przedstawicielami hotelu. Ponieważ tego typu zajęcia wykraczają poza zwykłe wykorzystanie sal konferencyjnych, trzeba uzgodnić wszystko z pracownikami ośrodka, w którym odbywa się impreza. Czy głośna muzyka podczas nagrywania teledysku nie przeszkodzi innym gościom? Czy ogromne lampy oświetlające „studio filmowe” nie zniszczą instalacji elektrycznej? Czy uda się realizować scenariusz kryminalny z inscenizowanymi porwaniami włącznie - tak, by nie wystraszyć innych gości? Najlepiej uzgodnienia tego typu pozostawić firmie szkoleniowej prowadzącej imprezę. To ona powinna ponosić odpowiedzialność za wybór właściwego obiektu i uzgodnienia techniczne.

Jeżeli zadbamy o te trzy elementy, wyjazd organizowany „pod dachem” będzie równie udany jak trening outdoor. Dodatkową korzyścią prawdopodobnie będzie obniżenie kosztów - jesień i zima to martwy sezon dla wielu hoteli (poza górami i dużymi miastami), można więc liczyć na rabaty. Przede wszystkim jednak nie będziemy musieli odrywać pracowników od ich zadań w szczycie sezonu produkcji lub sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK