reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Psychologia coachingu. Kiedy inwestowanie w coaching jest uzasadnione

Coaching jest coraz popularniejszą metodą wspierania rozwoju kadry menedżerskiej. Niekiedy można odnieść nawet wrażenie, że jest spostrzegany jako panaceum na wszelkie potrzeby rozwojowe i luki kompetencyjne. Jednakże głos rozsądku podpowiada, że coaching przyniesie realne korzyści menedżerowi, jak również organizacji tylko wtedy, gdy spełnione zostaną określone warunki. W jakich warunkach inwestowanie w coaching jest uzasadnione? Odpowiedzi dostarcza psychologia coachingu.

Wsparcie potreningowe

Z faktu, że coaching służy pomocą w optymalnym spożytkowaniu zasobów wynika, iż naturalną okazją do zaangażowania w niego menedżera jest czas zaraz po szkoleniu lub innej formie wspierania rozwoju, której efektem było zdobycie przez niego nowych zasobów doświadczeń, wiedzy lub umiejętności. Coaching oferuje w tym przypadku wsparcie potreningowe i służy menedżerowi pomocą we wdrożeniu nowych zasobów w codzienną praktykę. Badania wskazują, że może on decydująco przyczynić się do podniesienia wskaźników transferu wiedzy i umiejętności z sytuacji treningowej (sala szkoleniowa) do sytuacji docelowych (wypełnianie codziennych obowiązków zawodowych), zwiększając tym samym efektywność szkoleń lub innych oddziaływań rozwojowych. Prawidłowością jest bowiem, że proces zdobywania nowej wiedzy i umiejętności to jedno, zaś uczenie się korzystania z nowych zasobów do skutecznego realizowania codziennych obowiązków zawodowych to drugie. W tym kontekście coaching wspiera menedżera w procesie uczenia się korzystania z jego nowych zasobów, stanowiąc jednocześnie narzędzie do zwiększania efektywności oddziaływań szkoleniowych oraz element systemu zarządzania efektywnością pracy.

Menedżer u ogrodnika

Jedną z metafor, która oddaje istotę pracy coacha, jest metafora ogrodnika. Mówi ona o tym, że coach jest niczym ogrodnik, który pomaga roślinie rozwinąć właściwy dla niej kwiat lub wydać odpowiedni owoc, bez wymuszania czegokolwiek. Takie ujęcie sprawy wyznacza kolejny warunek powodzenia inwestycji w coaching. Menedżer jako klient w relacji coachingowej musi odczuwać szczerą chęć rozwoju. Nie ma tu bowiem miejsca na sugerowanie i zachęcanie lub wymuszanie czegokolwiek albo motywowanie kogoś „na siłę” do działania i samorealizacji. Klient na wejściu powinien więc być zasobny także w motywację i gotowość do rozwoju. Nawiązując do psychologicznej koncepcji gotowości do zmiany, inwestowanie w coaching jest uzasadnione, jeśli klient akceptuje potrzebę zmiany (rozwoju) i chce się doskonalić. W przypadku gdy w ogóle nie odczuwa chęci zmiany (rozwoju) lub ma wobec niej ambiwalentną postawę, inwestowanie w coaching jest, z organizacyjnego punktu widzenia, mało korzystne. W tej sytuacji bowiem coaching jest ukierunkowany nie tyle wprost na wypracowywanie pożądanych dla firmy zmian w zachowaniu menedżera, ile odkrywanie i zwiększanie motywacji menedżera do zmiany i rozwoju. To oczywiście zajmuje czas, zwiększa koszty inwestycji w coaching, a dodatkowo stwarza ryzyko, że żadna zmiana w zachowaniu menedżera pożądana przez organizację nie będzie miała miejsca. Owocem coachingu nieumotywowanego menedżera równie dobrze może bowiem być podtrzymanie status quo. Paradoksalnie, choć coaching stymuluje do rozwoju, niekiedy rozwój będzie polegał na zaakceptowaniu tego, co jest, i powstrzymaniu się przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian we własnym postępowaniu lub otoczeniu. Z tej perspektywy dla organizacji najbardziej korzystne jest inwestowanie w coaching tylko tych menedżerów, którzy są silnie ukierunkowani na własny rozwój i szczerze umotywowani do doskonalenia się w swojej roli.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doktor psychologii, wykładowca akademicki oraz trener i konsultant w projektach z obszaru HRM/HRD

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama