| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Mistrzowska klasa

Mistrzowska klasa

Rozmowa z profesorem doktorem habilitowanym Wojciechem Rybowskim, prezesem Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i Centrum Edukacji Menedżerskiej oraz profesorem Akademii Morskiej w Gdyni

● Czy studia MBA otwierają dziś drzwi do świata biznesu i wyższej pensji? Czy wciąż, tak jak kilkanaście lat temu, ukończenie programu MBA jest podstawą do szybkiego rozwoju kariery?

Studia MBA to zwykle bardzo opłacalna inwestycja. Na świecie ok. 80 proc. absolwentów takich programów studiów znajduje świetną pracę. W Polsce jest podobnie, co oznacza, że ukończenie studiów MBA jest często wręcz warunkiem zrobienia kariery w biznesie. Osobiście, co roku w czasie inauguracji kolejnego programu MBA oferowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, z pełnym przekonaniem używam stwierdzenia, że studia te są trampoliną do kariery. Nie ma oczywiście reguły bez wyjątków, czyli nie ma gwarancji, że każdy absolwent karierę menedżerską zrobi. Ale znakomita większość wykorzystuje w praktyce pogłębienie wiedzy i umiejętności menedżerskich nabytych w czasie studiów MBA. Oznacza to, że absolwenci szybciej niż inni awansują lub łatwiej znajdują lepszą pracę. Przekłada się to na zarobki. Według firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak przeciętna miesięczna pensja absolwenta studiów MBA w Polsce wynosiła w 2008 r. 12,6 tys. zł. To niemal trzykrotnie więcej niż średnie zarobki pracowników z wyższym wykształceniem bez specjalistycznych studiów z zarządzania.

● Jakich kwalifikacji i umiejętności nie powinno dziś brakować skutecznemu menedżerowi?

W zarządzaniu najważniejsze jest osiąganie celów, czyli skuteczność działań menedżerskich. W XXI wieku coraz istotniejsze staje się też to, aby działania były odważne, szybkie i lepsze od poczynań konkurencji. Drugą ważną umiejętnością jest utrzymanie właściwej proporcji między skutecznością bieżącą i długoterminową. Dająca rezultaty działalność bieżąca, operacyjna wymaga głównie kwalifikacji technicznych i branżowych, wiedzy o procesach i metodach zarządzania, zadaniowego podejścia do kierowania ludźmi. Zapewnia osiąganie dobrych wyników na bieżąco, ale może odsuwać na dalszy plan cele długofalowe. Skuteczność długoterminowa wymaga umiejętności tworzenia wizji, strategicznego planowania i zarządzania, budowania relacji oraz inspirowania pracowników. Najwybitniejsi liderzy potrafią łączyć te dwie perspektywy. Podkreśliłbym także znaczenie tego, co nazwać można zarządzaniem z klasą. Menedżer, który potrafi działać zdecydowanie i konsekwentnie, a jednocześnie w zgodzie z akceptowanymi zasadami i wartościami, uzyskuje szczególny wpływ na ludzi i organizacje. Te kompetencje wyróżniają profesjonalnych menedżerów i ponadprzeciętnych liderów i są celem szkoleń przez nas prowadzonych.

● Jakim czynnikom zawdzięcza Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów wysokie miejsca w rankingach ośrodków prowadzących studia MBA w Polsce?

Nasz program należy do najstarszych w Polsce, gdyż pierwszy MBA zainaugurowaliśmy już w 1991 r. Zebrane doświadczenia procentują i pozwalają nam modyfikować program, dostosowując do aktualnych, zmieniających się potrzeb rynku. Mocnym atrybutem programu MBA oferowanego przez GFKM jest uczenie patrzenia na firmę z szerokiej strategicznej perspektywy (tzw. helicopter view). Silną stroną naszego programu jest praktyka prowadzenia zajęć przy wykorzystaniu metodologii ABL (Activity Based Learning – warsztatu partycypacyjnego, który, z jednej strony, oznacza silne ukierunkowanie na praktykę, a z drugiej, zakłada zaangażowanie studentów). Niewątpliwie zaletą studiów MBA GFKM jest „efekt sieci” – możliwość nawiązania kontaktów i zawiązania aliansów o strategicznym znaczeniu dla firm oraz dla karier zawodowych poszczególnych uczestników studiów. Bardzo cenny jest też fakt, iż oferujemy MBA we współpracy z tak prestiżową organizacją, jak Business Centre Club. Spore znaczenie dla rangi naszego programu ma ponadto zagraniczna szkoła biznesu, która waliduje oferowane przez nas studia MBA. Jest to Rotterdam School of Management – szkoła ta jest częścią słynnego Erasmus University w Holandii. To jedna z najlepszych szkół biznesu w Europie. W naszym programie MBA wykorzystujemy najlepsze polskie i zachodnie wzorce w zakresie wiedzy i kształtowania umiejętności menedżerskich.

● Dziękuję za rozmowę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »