| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Zachować dyscyplinę w myśleniu

Zachować dyscyplinę w myśleniu

Rozmowa z Tonym Mannem, specjalistą w dziedzinie profesjonalnej facylitacji.

● A co poradziłby Pan naszym menedżerom i specjalistom HR, którzy chcieliby wprowadzić facylitację w swoich organizacjach?

Najpierw muszę zobaczyć, że lider lub menedżer wierzy w to, iż proces jest słuszną drogą do znajdowania odpowiedzi i rozwiązań. Złe decyzje są podejmowane dlatego, że proces analizy był pobieżny i niewystarczający. A rozwiązania, które w rezultacie zawiodły, są wynikiem zbyt powierzchownego procesu myślenia, jaki zastosowano. W przypadku liderów i menedżerów nie wystarczy być już tylko ekspertem, aby z powodzeniem zaadaptować facylitację. To jest tak, jak z osobami uzależnionymi, najpierw muszą przyznać, że mają problem. Dopiero wtedy można im pomóc. Liderzy i menedżerowie muszą być przekonani, że facylitacja jest strategicznym podejściem do zarządzania, do projektów, do rozwoju organizacji. Jeśli chcą wprowadzić facylitację, powinni szkolić w tym zakresie wszystkich kierowników w organizacji. W Wielkiej Brytanii współpracuję z Leeds Metropolitan University, gdzie badamy możliwości zastosowania facylitacji jako osobnego modułu kształcenia. W wielu organizacjach, w których pracowałem (zarówno w firmach produkcyjnych, jak w sektorze usług), kaskadowo rozwijaliśmy umiejętności facylitacji, szkoląc menedżerów od najniższego szczebla zarządzania po członków zarządu. W swojej książce „Facilitation – an Art, Science, Skill – or All Three” opisuję przypadek, kiedy facylitacja jako zdyscyplinowane działanie pomaga osiągać wyznaczone cele. W ciągu 2010 roku będę wracać do Polski i mam nadzieję upewnić się, że facylitacja jest tu z powodzeniem stosowana i przynosi w organizacjach dobre efekty.

● Dziękuję za rozmowę.

Tony Mann

międzynarodowy facylitator, konsultant zarządzania zmianą i mówca, wspierający zmiany organizacyjne i rozwój liderów. Profesor nadzwyczajny w Leeds Business School, gdzie w ramach wspólnego projektu z Wydziałem Biznesu i Prawa tworzy Centrum Doskonalenia w Facylitacji na Leeds Metropolitan University. Autor czterech książek z dziedziny zarządzania zmianą oraz facylitacji: „Managing Change – A Practical Guide”, „Tailoring competencies to meet the needs of your organization”, „Facilitation – an Art, Science, Skill–or All Three?”, „Facilitation – Models, Tools and Techniques for Effective Group Work”. W grudniu 2009 r. Tony Mann, na zaproszenie firmy Zmiana.pl, poprowadził w Warszawie pierwsze w Polsce warsztaty pod nazwą „Profesjonalna facylitacja według modelu Process Iceberg®”, stanowiące wstęp do jego autorskiego programu Process Iceberg® Facilitatio.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »