| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Przywództwo z gracją

Przywództwo z gracją

Z badań Banku Światowego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat kobiety przejmą przywództwo we wszystkich ważniejszych sferach życia. Jaki ma być ich styl zarządzania, rozwiązywania konfliktów, komunikacji? Na tego typu pytania poszukiwano odpowiedzi podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Bangalore w Indiach.

Etyczny lider

Etyka jest kamieniem węgielnym dobrego przywództwa. Każdy system prawny, nawet najsilniejszy, ma luki. Stres powoduje, że łatwej ulega się pokusom, idąc na kompromis ze swoimi wartościami i etyką. Sesja VI „Etyczny lider” była poświęcona temu, jak duchowa, wewnętrzna siła pomaga uporać się z niepewnością, uspokoić umysł. Lider z umysłem wolnym od stresu odznacza się silniejszym zaangażowaniem, podejmuje decyzje na podstawie szerszych perspektyw, bez dyskryminacji. Rozumie i współodczuwa oraz buduje tę zdolność rozumienia w swoim zespole.

Międzynarodowe inicjatywy

Międzynarodowe konferencje kobiet od początku ich istnienia mają podwójny wymiar - nie tylko wystąpień i wymiany doświadczeń, lecz także inicjatyw pokojowych, społecznych i medialnych.

Jedną z nich jest zamierzenie kobiet z Palestyny i Izraela, które, pragnąc zakończyć konflikt obu krajów, promują na Eurowizję 2009 piosenkę „Musi być inny sposób” (There must be another way) śpiewaną w dwóch językach - arabskim i jidysz.

Badania Banku Światowego wykazują, że kobiety rzetelniej spłacają kredyty, rzadziej ulegają korupcji. Firmy i działy prowadzone przez kobiety są zazwyczaj nowocześniej zarządzane3. Wyniki tych badań oraz poprzednia konferencja zainspirowały powstanie nowych projektów finansowanych przez Bank Światowy wspierających przedsiębiorczość kobiet w Europie, Indiach i Afryce.

Złote myśli z konferencji

● Nie bądź ani kobieca, ani męska, w polityce, w biznesie. Po prostu bądź sobą, miej swój styl, wtedy będziesz wiarygodna. (Erica Mann)

● Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie. (dr Karen Beeckman)

● Kobiety to teraz dobra alternatywa dla świata. (Amanda Ellis)

● Kreuj liderów, nie naśladowców. (Sri Sri Ravi Shankar)

● Przywództwo - to długoterminowa wizja i krótkoterminowe cele. (Bhanumathi Narasimhan)

● Pierwszy szereg jest bardzo trudny. Jednak drugi, pracujący dla pierwszego - jeszcze trudniejszy. (Erica Mann)

● Jako kobieta - wspieraj kobiety, wybacz im swoje błędy. (dr Nafis Sadik)

● Małe zmiany powodują wielkie zmiany. (Elizabeth Shongwe)

● Konferencje powinny kończyć się inspiracją, inicjatywami i wspólnym działaniem. Jeśli nie - cały wysiłek jest daremny. (Sri Sri Ravi Shankar).

Przypisy

1 International Association for Human Values (IAHV) jest międzynarodową organizacją pozarządową promującą rozwój ludzkich wartości we wszelkich aspektach życia. IAHV została założona w Genewie w 1997 r. i ma status specjalnego doradcy przy Ekonomiczno-Społecznej Radzie Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). IAHV współpracuje z rządami wielu krajów, instytucjami edukacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, firmami i osobami w celu promowania programów dotyczących etyki i rozwoju osobistego. IAHV ma jedną z największych na świecie liczbę woluntariuszy. W jej projektach uczestniczyło ponad 20 milionów ludzi w 140 krajach świata.www.iahv.org

2 Ved Vignan Maha Vidya Peeth (VVMVP) jest organizacją-parasolem koordynującą projekty charytatywne realizowane w Indiach, takie jak: programy rozwoju wsi, wspieranie przedsiębiorczości kobiet, inicjatywy dotyczące edukacji społecznej. VVMVP jest także zaangażowana w projekty z zakresu Traditional Knowledge dotyczące wiedzy wedyjskiej, badań medycznych i rozwoju społecznego.

3 Badania cytowane na konferencji przez Amandę Ellis, dyrektorkę ds. rozwoju Banku Światowego z USA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK