| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Na podyplomową edukację z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi trzeba wydać od 3 tys. do 8 tys. zł. Wysokość czesnego zależy od renomy uczelni i województwa, w którym szkoła się znajduje.

Gdy szef płaci za studia

Pracodawcy są cenniejszym klientem dla uczelni, bo każdego roku mogą wysłać na studia kilku swoich pracowników. Dlatego szkoły chętniej udzielają zniżek firmom niż indywidualnym słuchaczom.

Pracodawca, który w Wyższej Szkole Europejskiej opłaci dwóm, pięciu pracownikom czesne co najmniej w wysokości 50 proc., otrzyma 5 proc. zniżki. Jeśli pracowników z tej samej firmy studiujących w WSE będzie więcej niż pięciu, zniżka wzrośnie do 10 proc. Zniżki dla pracodawców płacących za studia kilku pracownikom deklarują również Akademia Leona Koźmińskiego i Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem.

- Finansowanie szkoleń i studiów w dużych przedsiębiorstwach jest już pewną normą. Osoby szukające pracy, przeglądając ogłoszenia „dam pracę”, coraz częściej zwracają też uwagę na to, czy pracodawca oferuje rozwój przez kursy i studia podyplomowe - mówi Piotr Palikowski.

Władze uczelni potwierdzają, że z roku na rok wzrasta liczba słuchaczy, których firma oddelegowuje na studia podyplomowe, płacąc za całość albo współfinansując część czesnego. W Wyższej Szkole Zarządzania Polish Open University pracodawcy płacą za studia 10-15 proc. słuchaczy. W zależności od kierunku na Akademii Leona Koźmińskiego jest to nawet 30-50 proc., najwięcej na studiach Koźmiński MBA dla kadry HR.

Studia na koszt pracodawcy łączą się zwykle z tzw. lojalką. Pracownik podpisuje umowę, w której zobowiązuje się, że nie zrezygnuje z pracy do ustalonego terminu, gdyż w przeciwnym razie będzie musiał zwrócić firmie całość albo część czesnego.

- Pracodawca w umowie może zapisać, że skieruje pracownika na studia podyplomowe, kursy, seminaria itp., jeśli ten zobowiąże się przepracować w firmie określony czas po zakończeniu kształcenia, a w przeciwnym razie zwróci całość lub część kosztów poniesionych przez firmę - tłumaczy Małgorzata Kozioł, menedżer działu szkoleń w firmie doradztwa personalnego Inwenta. - Prawo dopuszcza żądanie zwrotu tylko przez trzy lata po zakończeniu nauki i nawet w tym przypadku pracodawca nie może żądać zwrotu całej wartości inwestycji, ale pomniejszoną o czas pracy pracownika w trakcie lub po zakończeniu nauki. Jednak warunkiem żądania zwrotu kosztów szkolenia zawsze jest przewidująca tę możliwość umowa z pracodawcą. Jeśli takiej umowy nie było, pracodawca nie ma szans uzyskać rekompensaty, nawet w sądzie - dodaje.

Drogo, ale warto

Najbardziej kosztowna inwestycja w zawodową przyszłość to studia Master of Business Administration (MBA). Ich programy przeznaczone są dla chcących w sposób profesjonalny i kompleksowy zarządzać przedsiębiorstwem, np. w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.

- Absolwenci renomowanych uczelni, legitymujący się tym tytułem, mają szansę na zajmowanie bardziej eksponowanych stanowisk w biznesie niż ich koledzy nieposiadający takiego tytułu. Studia MBA to droga inwestycja, która jednak w wielu przypadkach na ogół szybko się zwraca - mówi Małgorzata Kozioł.

Według raportu Edu.pracuj.pl średni koszt takich studiów to 28 740 zł. Najdroższe z ponad 60 oferowanych w Polsce programów MBA kosztują nawet 86 tys. zł, ale udaje się znaleźć również takie za 4 tys. zł. Różnica w cenie może wynikać z różnych czynników, dlatego decydując się na studia MBA, warto dokładnie przeanalizować program studiów i sprawdzić listę wykładowców.

- Zawsze trzeba sprawdzić, co naprawdę kryje się zarówno za wysoką, jak i nieproporcjonalnie niską ceną. Może się okazać, że wysoki koszt studiów nie jest do końca adekwatny do oferty merytorycznej, natomiast niskie opłaty za zrealizowanie programu MBA mogą oznaczać słabo wykwalifikowaną kadrę lub brak odpowiednich akredytacji dla szkoły - komentuje wyniki badań Marcin Pietras. - Warto też sprawdzić, czy biorąc udział w programie MBA, będziemy mieć kontakt z praktykami biznesu z całego świata, czy wyłącznie z wykładowcami z Polski - mówi.

Będzie taniej?

Dobra wiadomość dla chcących studiować podyplomowo jest taka, że czesne na studiach podyplomowych będzie tanieć - tak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Edu.pracuj.pl. Spadek cen dotyczy nie tylko uczelni prywatnych, lecz także publicznych, które bardziej elastycznie zaczynają dostosowywać swoją ofertę do potrzeb rynku.

- Z roku na rok rośnie liczba kierunków studiów podyplomowych. Kandydaci mają coraz większy wybór i jednocześnie są bardziej świadomi tego, że mają prawo wymagać najwyższej jakości za możliwie najniższą cenę - mówi Marcin Pietras. - Uczelnie państwowe cieszą się dużym prestiżem, jeśli jednak chcą pozostać konkurencyjne, muszą obniżać ceny - dodaje.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK