| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

Płeć psychologiczna a wybory zawodowe

Co predysponuje nas do wykonywania konkretnego zawodu? Co sprawia, że czujemy się wystarczająco kompetentni, aby pełnić określoną funkcję? Oczywistymi odpowiedziami są: wykształcenie, zdolności czy aspiracje. Nie jest to jednak aż tak oczywiste w przypadku obszarów zawodowych zdominowanych przez konkretną płeć, przykładowo tych, które stereotypowo postrzegane są jakie męskie.

Z kolei badania A. Lipińskiej-Grobelny i I. Goździk pokazują, że płeć psychologiczna wpływa na poziom zadowolenia z wykonywania pracy: kobiece kobiety wykazują wyższy poziom satysfakcji z pracy w branżach „kobiecych” niż ich koleżanki po fachu, prezentujące typ androgyniczny czy też męski. Jak wskazuje S. Bem, schemat płci poszukuje w otoczeniu informacji pozostających z nim w zgodzie, zatem kobiece kobiety będą unikać zachowań nietypowych dla swojej płci, co jednocześnie może wpływać na wyższy poziom satysfakcji z wykonywa zadań kulturowo przypisanych kobietom. Takie osoby chętniej będą wykonywać obowiązki związane z edukacją dzieci czy zachowaniami prospołecznymi.

Jak wskazują przytoczone teorie i badania, płeć biologiczna nie determinuje zdolności niezbędnych do pełnienia określonej roli. Jeśli już możemy mówić o płci w tym kontekście – będzie to raczej płeć psychologiczna, zestaw indywidualnych cech wpisujących się mniej lub bardziej w to, co postrzegamy jako męskie lub kobiece. Prawdopodobnie osoby androgyniczne będą mieć większą odwagę do realizowania się w zawodach nietypowych dla swojej płci, ponieważ w mniejszym stopniu niż reszta populacji odczuwają presję społeczną związaną z pełnieniem określonych ról. Z kolei „męscy mężczyźni” i „kobiece kobiety” będą wykazywać większą skłonność do sztywnego postrzegania aktywności, w których powinni się realizować oraz lepiej odnajdą się w zawodach tradycyjnie kojarzonych z ich płcią biologiczną. Wiedza na ten temat z powodzeniem może być wykorzystywana w poradnictwie zawodowym – choć należy pamiętać, że indywidualna, dynamiczna struktura osobowości pojedynczych jednostek może wymykać się ujęciu statystycznemu.

Polecamy serwis: Sektor publiczny

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »