| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

Nasz wygląd ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie. Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Równie ważna jest kultura osobista i ogólne zachowanie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zbytnia poufałość, gadulstwo, lekceważenie, zbyt duża pewność siebie, może skutecznie zniechęcić rekrutera do przyjęcia Twojej kandydatury. Oczywiście warto przedstawić siebie w jak najlepszym świetle – w końcu po to przychodzisz na rozmowę. Jednak pamiętaj żeby nie zachowywać się wyniośle i zarozumiale, bo z pewnością wpłynie to na wynik rekrutacji.

Tym co może znacznie obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie, jest spóźnienie się na rozmowę, bez uprzedniej informacji na ten temat. Świadczy to zazwyczaj o lekceważącym stosunku do rekrutera i ogólnie całej firmy. Widocznie aż tak bardzo nie zależy Ci na tej pracy. Oczywiście zdarza się, że utkniesz w korku, albo popsuje Ci się samochód itp. Ale zawsze w takiej sytuacji należy zadzwonić do rekrutera i poinformować o tym, że spóźnisz się kilka minut.

Jeszcze gorsze jest jeśli w ogóle nie pojawisz się na rozmowie. To nie jest tak, że nic się nie stanie jeśli nie przyjdziesz. Osoba, która Cię zaprosiła, poświęciła czas, żeby przygotować się do rozmowy z Tobą, następnie zarezerwowała czas na spotkanie itd. Wiadomo, różnie bywa. Może być tak, że dostaniesz lepszą pracę, rozchorujesz się, albo po prostu zmienisz zdanie i nie będziesz chciał brać udziału w rekrutacji do tej firmy. W każdym z tych przypadków należy zadzwonić i poinformować o tym, że nie pojawisz się na spotkaniu. Nie musisz się tłumaczyć, ale poinformować trzeba.

A na koniec najważniejsze: kłamstwo.

Wiadomo, że każdy stara się wypaść jak najlepiej i żeby to osiągnąć udoskonala swoje umiejętności i zasługi. Zdarza się jednak, że kandydaci przypisują sobie rzeczy, w których nigdy nie brali udziału, stanowiska, na których nigdy nie byli itd. Rekruter za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, jest w stanie sprawdzić wiarygodność tych faktów. I jeśli odkryje, że kłamiesz… cóż, możesz pożegnać się z wymarzoną posadą. Nawet jeśli w czasie rozmowy rekrutacyjnej, Twoje kłamstwo nie wyjdzie na jaw, odkryje się je zaraz po rozpoczęciu pracy. A to wiąże się już z o wiele bardziej przykrymi konsekwencjami, nierzadko prawnymi, wynikającymi z wprowadzenia pracodawcy w błąd i narażenia go na straty materialne. Tak więc zastanów się zanim postanowisz podkoloryzować swoje CV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK